­

krajinou10

Kláštory

Hrady, zrúcaniny, zámky, prírodné zaujímavosti, turistika, ZOO. Všetko, čo nájdete na našom webe zo Slovenska a blízkeho okolia (CZ, PL, HU). Kliknite na ikonu a potom za "VIAC", dostanene sa k článku s obrázkami a videom.

Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

Hrady -; Zámky, Kaštiele - flag biela; Zrúcaniny - ; Zvieratá - ; Turistika, Národné parky - ;
Iné Zaujímavosti -
; Skanzeny - flag fialova; Kláštory - klastor; Múzeá - muzeum

Trenčiansky
Slovensko

Vyčnievajúci chrbát Bielých Karpát do údolia pri starom koryte Váhu, Skalka, ukrýva k sebe prilepený opevnený stredoveký kláštor Veľká Skalka, a kúsok ďalej sa nad údolím vypína dvojvežový kostol Malá Skalka, najstaršie pútnické miesta na Slovensku. Že ste o nich nepočuli, rovnako ani o legende sv.Andreja-Svorada a jeho verného učedníka sv. Beňadika? Tak čítajte ďalej a možno to bude pre vás vhodný tip na rodinný výlet.
VIAC: Kláštor Skalka - najstaršia Uhorská legenda

Jihomoravský
Česká republika

Kláštor začali budovať páni z Kounic v roku 1181, údajne ako pokánie za predchádzajúce ničenie cirkevných stavieb, ktorého sa dopúšťali vojská Sobieslava II. počas bojov s Fridrichom II. Jasomirgotom. Už v roku 1183 tu pôsobil ženský rád premonštrátok. Kláštor získaval majetky a moc a významne sa podieľal na rozvoji celého údolia. Samozrejme, svoju pozíciu upevňoval aj honosnejším vzhľadom. Z pôvodne románskej stavby zostali už len fragmenty, kláštor v dnešnej podobe je svedectvom o stavebnom úsilí z čias gotiky.
VIAC: Ako som sa ocitol v rozprávke - Rosa Coeli

Banskobystrický
Slovensko

Národná kultúrna pamiatka - opevnený benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku . Nachádza sa v prelomovom údolí Hrona medzi pohorím Pohronský Inovec a Štiavnickými vrchmi, v miestach nazývaných "Slovenská brána " . Táto jedinečná kultúrnu pamiatku, pamätá doby slávy , útlaku , poníženia i znovuvzkriesenia.
VIAC: Kláštor Hronský Beňadik - strážca relikvie.

Prešovský
Slovensko

Pohnuté dejiny kláštora i chrámu, ktorý bol zasvätený zoslaniu Svätého Ducha začali rozprávkovo. Slepec, vedený chlapcom pri odpočinku pri prameni (dnes v areáli kláštora), v ktorom si umyl tvár a oči odrazu uvidel žiarivý kríž. Z vďačnosti za zázrak dal na tomto mieste postaviť kaplnku. Tá sa ihneď stala pútnickým miestom. Neskôr bol kláštor trikrát spustošený.
VIAC: Kláštor Krásny Brod

Zlínsky
Česká republika

Velehrad je malá obec len 6 km od Uherského Hradišťa. Svojím významom však prevyšuje aj iné omnoho väčšie sídla.
VIAC: Cyrilometodský a pútny Velehrad.

­