­

krajinou10

keukenhof 2010To, čo sa mi nepodarilo pred rokom, zažil som si tohto roku dostatočne. Tulipány, tulipány, všade tulipány, ale aj hyacinty so svojou ťažkou vôňou, žlté narcisy a kvitnúce japonské čerešne. Všetkého nadostač kvitnúce v nádherných farebných kompozíciách. Majstri záhradníci z Lisse si zase dali záležať a hanbu si veru neurobili.

K tým čerešňam ešte: nedalo sa k nim dostať, fotili sa pri nich Japonci.
Nie je to zvláštne, že Japonci precestujú tisícky kilometrov, aby sa mohli odfotiť pod japonskou čerešňou v Holandsku.

Keukenhof, záhrada Európy.
61.ročník otvorili futbalové legendy. Vďaka slnečnej, ale pomerne chladnej jari si tulipánovú show môžete vychutnať ešte dlho. Tulipány sa totiž sadia do rôznej hĺbky a preto záhony stále opúšťajú ďalšie a ďalšie zelené púčiky.
Keukenhof nie je len výstavou, ale aj súťažou pestovateľov. Môžete tu vidieť unikátne kombinácie farieb a rôzne tvary tulipánov. Niektoré vyšľachtené novotvary už majú ale, podľa mňa, do tulipánov ďaleko. Ale ja tomu nerozumiem, ja to len fotím. Mimochodom, fotografov sa opäť urodilo požehnane.
Myslím si, že sa tu dá dobre odložiť kus zo svojho bremena, zo svojich starostí, pohovieť a zrelaxovať uprostred tých tvarov, vôní a farieb a to ešte do 16.mája.

Srdečné pozdravy z Ruska.
Také je motto výstavy Keukonhof 2010. Rusko, obrovská a krásna krajina. Krajina plná mystiky.
V rámci témy "With Love from Rusia" sa Keukenhof tento rok zameral na históriu. Špeciálne tematické trasy, začínajúce pri vchode do parku, to si nenechajte ujsť.
V priestore medzi hlavným vchodom a výťahom mosta budete môcť chodiť po ruskej krajine, a uvidíte zvieratá žijúce v Rusku, a typický ruský vidiecky dom.
Je tu tiež veľmi krásna mozaika z kvetov znázorňujúca slávnu katedrálu Vasila Blaženého.
A pri vchode do parku sa môžete vyfotiť sediac na ruskom vojenskom bicykli. V rôznych častiach parku sa stretnete s tradičnými drevenými matrioškami a v žiadnom prípade by ste si nemali nechať ujsť ruskú záhradu.
Ste fanúšik ruského baletu? Potom príďte do pavilónu "Oranje Nassau".

Keukenhof 2010 - Tulipánová show Keukenhof 2010 - Tulipánová show Keukenhof 2010 - Tulipánová show Keukenhof 2010 - Tulipánová show

Tulp, je po holandsky tulipán. Tulipán nie je, na počudovanie, holandskou rastlinou. Pochádza z juhozápadnej Ázie, a Balkánu. V 17. storočí vypukla v Holandsku tulipanománia .
V Amsterdame sa objavili prvé cibuľky a šialenstvo začalo.
Námorní kapitáni, ktorí cibuľky tulipánov priviezli, určite netušili, aké šialenstvo spustia.
V tých časoch sa dal za pár vrecúšok cibuliek kúpiť v Amsterdame poschodový dom. Napokon spôsobili tulipány rozruch, vrcholiaci finančným zruinovaním takmer všetkých vrstiev vtedajšej spoločnosti.
Okolo roku 1634 každý, kto mal nejaké peniaze, podľahol mánii vlastniť tulipány nech to stojí, čo to stojí.
A tak obchod s tulipánmi kvitnul, ceny prudko rástli a vytvorila sa asi najčudnejšia cenová bublina, ktorá musela raz prasknúť a strhnúť mnohých zámožných obchodníkov do chudoby, keď predtým z iných urobila naopak boháčov.
Počas ďalších storočí sa stala z Holandska tulipánová veľmoc . Práve tu sa vyšľachtila väčšina dnes bežne pestovaných krížencov, ktorých je asi štyritisíc.


Opening times 2010:
18 March to 16 May (inclusive)
Daily from 08:00 – 19:30.
(Ticket office closes at 18:00). 
Prices/Preisliste/Prix/Prijzen 2010
Adults/Erwachsene/Adultes/Volwassenen                     14,00
Children/Kinder/Enfants/Kinderen (0-3)            free/gratuit/gratis
Children/Kinder/Enfants/Kinderen (4-11)                     7,00
Parking/Parken/Parkeren                                         6,00

Pokiaľ chcete o Keukenhofe vedieť viac, odporúčam vás na naše ďalšie články:
Keukenhof - záhrada Európy (2008)
Keukenhof 2010 - Tulipánová show
Keukenhof 2011
Keukenhof 2012: Poľsko - srdce Európy
Keukenhof 2018 - Kvetová romantika.


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroje: www.bankovnictvi.ihned.cz, www.keukenhof.cz, www.garten.cz

­