­

krajinou10

DSC00427Čas ostrej dovolenkovej sezóny sa blíži. Niekto už má dovolenku vo vrecku, niekto sa už dokonca chystá a balí, možno cestuje, či dokonca dovolenkuje.
Nakupovať dovolenky sa určite oplatí už skôr, v takzv. first minute to je obdobie na prelome rokov, teda aj pol roka dopredu, alebo potom ešte výhodnejšie v last minute.


Toto slovné spojenie znamená doslovne "v poslednej chvíli" a predstavuje v oblasti cestovného ruchu výhodnú možnosť zakúpenia si dovolenky tesne pred odchodom.
Cestovné kancelárie majú objednané určité množstvá zájazdov. Majú za to množstevné zľavy, teda nakupujú vo veľkom a výhodnejšie. Nemusí sa im ale podariť všetko predať.  Vtedy ponúknu produkty ako last minute, len niekoľko dní pred odchodom za cenu nákladov, niekedy aj za menej. Čím viac sa blíži odchod do destinácie, tým je cena nižšia, niekedy sú to aj viac ako  50 % zľavy. Pretože je stále výhodnejšie predať aj so stratou ako vôbec nepredať.
DSC00414
Ak ide človek po cene alebo si sám určuje presný termín svojej dovolenky, je to najlepší spôsob ako ušetriť.  Musíte sa ale počítať s tým, že to čo ostane z ponuky cestovných kancelárií, nemusí byť to najlepšie, a teda za síce dobrú cenu, nedostanete na 100% to čo by očakávali. S nejakým tým kompromisom, alebo uskromnením by človek mal počítať.
Najvýhodnejšie ponuky lastminute bývajú napríklad do Turecka.
DSC00453
Kedysi sme Turecko považovali len za krajinu, kde sa dali výhodne nakúpiť zlaté šperky, no dnes je to veľmi obľúbená destinácia, kde krásne pláže a vybavenosť dopĺňajú krásy prírody a historické pamiatky. A to všetko za dobré ceny.
Krajina polmesiaca Turecko, leží z väčšej časti v Ázii na poloostrove Malá Ázia a malá časť na Balkánskom poloostrove, teda v Európe. Dva kontinenty spája Bosporský most cez morskú úžinu v Istanbule. Hlavným mestom ale nie je Istanbul, ale Ankara so 4 miliónmi obyvateľov. Krajina vďaka svojej výhodnej polohe a dobrej politickej situácii patrí medzi najvyhľadávanejšie dovolenkové destinácie v oblasti Stredomoria a Blízkeho východu. Celková dĺžka tureckého pobrežia je asi 7 200 km. Turecko obmývajú vody troch morí, Stredozemného, Čierneho a Egejského. Turecko sa môže tešiť veľkej obľube u dovolenkárov najmä kvôli oddychu a relaxu na pláži, avšak okrem toho ponúka množstvo kultúrneho vyžitia. Turecko je právom považované za pokladnicu historických skvostov. Práve tu nájdete dva zo starovekých siedmych divov sveta - mauzóleum v Halikarnasse a Artemidin chrám v Efeze.
Hotely a ubytovne sú na vysokej úrovni, pomerne za dostupné ceny, čo je ďalšou podstatnou výhodou. Pre turistov je zaujímavá Egejská riviéra, kde si môžu  vybrať z množstva výletov na blízke grécke ostrovy.
DSC00436Turistami obľúbená Turecká riviéra je oblasť na juhu Turecka, ležiaca medzi mestami Kas a Alanya. Pobrežie ponúka krištáľovo priezračnú vodu, malebné zátoky a rozľahlé piesočnaté pláže. Ďalšie známe mestá sú Antalya, Kemer, ale tiež Kusadasi alebo Bodrum.
Najlepšie pláže sú Side, Oludeniz, Dalyan, Patara a Altinkum, ďalej i Gümbet, Bitez a Icmeler. Zaujímavé letoviská sú Dalyan, Kalkan, Kusadasi a Side.
DSC00411
Na záver je nutné podotknúť, že Turecko je krajina geograficky blízka, ale kultúrne až neuveriteľne odlišná.
Nakupovanie v Turecku je veľmi špecifickým odvetvím. Veľké turecké pouličné trhoviská a obrovské kryté bazáre sú totiž doslova preplnené množstvom toho najrôznejšieho tovaru. Kúpiť tu môžete v podstate všetko, na čo len pomyslíte. Pri nakupovaní je však rozhodne dobré sa neunáhliť. Turci sú preslávení svojím predavačským umením a svoju prácu berú do istej miery ako hru. Vy sa ako nakupujúci stanete jej bezprostredným aktérom a k vašej úlohe neodmysliteľne patrí zjednávanie. Okrem toho, že nakupovať v Turecku môže byť skutočnou zábavou, často sa vám práve vďaka zjednávaniu podarí zaobstarať tovar za skutočne bezkonkurenčnú cenu.
Môže to byť práve nejaký ten darček pre najbližších.

­