Neďaleko centra mesta Cloppenburg sa nachádza skanzen, taký ako si skanzeny predstavujeme. Na ploche približne 20 hektárov sa nachádza viac ako 60 historických budov z Dolného Saska, ktoré boli premiestnené zo svojich pôvodných umiestnení, znovupostavené a zariadené podľa pôvodného stavu. Najstaršie sú zo 16. storočia.
Predsa len ma prekvapilo, ked som tento skanzen objavil. Totiž. ak sa prejdete tu po vidieku, naďabíte tu príliš často na krásne zreštaurované staré sídla a hospodárske budovy, premenené na na funkčné a zrejme aj moderné bývanie. Niežeby bol takýto skanzen zbytočným, len som si nevedel predstaviť čo môžem od neho očakávať. Ako vždy, tu v Nemecku, bol som milo prekvapený a očarený.
Z geografického hľadiska leží okresné mesto Cloppenburg medzi nízkymi pohoriami a Severným morom. Medzi riekami Weserom a Emsom, priamo v srdci Oldenburger Münsterland. Mesto je preto obklopené zalesnenou krajinou bohatou na typické severonemecké prírodné krásy. A uprostred tohto mesta nájdete skanzen, ktorý je jedným z najstarších skanzenov v Nemecku (otvorené od roku 1936) a jedným z najnavštevovanejších múzeí v Dolnom Sasku.
Museumsdorf Cloppenburg je otvorené celý rok. Návšteva na jar je však skutočne zaujímavá, pretože aj príroda býva na jar zaujímavá. Zároveň je tu Koronavírus a v rámci prvých uvoľnení bolo toto múzeum otvorené, platia však prísne pravidla a obmedzenia. Neuvidím ukážky remesiel ani nejaké z mnohých výstav alebo podujatí, ktoré sa počas celého roku na uliciach tejto starobylej dediny odohrávajú. Napríklad v máji býva výstava Záhrada s viac ako 40 000 návštevníkmi a je jedným z vrcholov sezóny.
Aké domčeky môžeme teda očakávať v tomto nemeckom skanzene? Drevené zrubové stavby na aké sme navyknutý nie. Prevažne tehlové a hlavne hrazdené stavby sú pýchou múzea.
Od obrovského „Quatmannshofu“ po domčeky chudoby „Heuerleutenu“, kde museli obyvatelia zdieľať svoju obývaciu izbu a spálňu s dobytkom, je spektrum široké a minulosť dediny sa zachovala s veľkým dôrazom na detail.
Hrazdené budovy prekvapia svojou veľkosťou. Na fotografiách to nemusí byť vidieť a interiér je zachytený iba vo videu, aké monumentálne priestory sa v týchto budovách nachádzajú.
Do prednej časti vedú vráta, do ktorých sa vmestia kone i s vozom, a v prednej časti sa tých vozov dá zaparkovať niekoľko. Nad hlavou máte senník a na krajoch sú ohrádky pre zvieratá. V zadnej časti sa nachádza obytný priestor, ktorý od hospodárskeho oddeľuje predsieň s otvoreným ohniskom.
Výzdoba hrazdených budov sa v Nemecku postupne vyvinula k dokonalosti. Spočiatku jednoduché viazanie väzníkov sa na stavbách bohatých sedliakov zmenilo na drevorezbou okrášlené fasády. Rovnako výplňové polia prešli vývojom od prútených výplní, cez kameň omietnutý ílom so slamou, k výmurovkám s pálenej tehly.
Časť expozície sa venuje aj spôsobu stavby týchto obrovských hrazdených budov. Vynález lanového navyjáka umožnil neustále zväčšovanie stavieb.
V múzeu môžete vidieť 3 veterné mlyny, pozrieť sa do ich vnútra, bohužiaľ, teraz to kvôli stiesnenému priestoru nie je možné a mlyny sú zatvorené.
Kone, ovce, ošípané, husi a kurčatá upevňujú atmosféru dediny a zabezpečujú jej pravosť. Mnoho remeselníckych dielní, škola a dokonca aj kompletný hrazdený kostol z roku 1699 s cintorínom sú rovnako súčasťou kultúrneho dedičstva ako i farmy a kvetinové záhrady.
Prechádzate miestnosťami, v ktorých ľudia žili a prežili svoj každodenný život pred stovkami rokov. Takže skutočne máte predstavu o tom, aký bol život vtedy. Týmto spôsobom sa má dnešným návštevníkom ukázať a sprostredkovať vidiecky život v minulosti.
Múzeum je zamerané aj na deti a v normálnom režime im dokáže ponúknuť dostatok zábavy.
Cez múzeum vedie dobre označená okružná trasa. Všetky zariadenia sú označené popismi a miesto je dobre udržiavané a čisté. Parkovisko je dostatočne veľké a bezplatné, a to aj pre autobusy.
Hrazdená stavba (zdroj:beliana.sav.sk)— stavba, ktorú tvorí nosná drevená kostra s výplňou (výmurovkou). Kostra sa skladá z prahov (vodorovných trámov položených na podmurovke, na stene alebo na strope nižšieho podlažia), väzníc (vodorovných trámov ukončujúcich murivo), vertikálnych stĺpikov (zvislých trámov) začapovaných do prahov a väzníc, ako aj z pažníkov a šikmých vzpier vystužujúcich stenu. Priehrady vytvorené v stene stĺpikmi a pažníkmi môžu byť vyplnené prúteným výpletom, najčastejšie však tehlovým alebo kamenným murivom. Povrchy výplňových polí sa upravovali omazávaním alebo omietaním a najčastejšie sa bielili vápnom; exteriérové lícové plochy sa niekedy zdobili maľovaným ornamentom, prípadne vtláčaným geometrickým dekorom. Viditeľné drevené prvky sa spočiatku napúšťali (morili) čiernou alebo hnedou farbou, neskôr sa používali rôzne farby.
Vstupné:
Dospelí: 7,50 €
Otváracia doba:
Marec - október: 9:00 - 18:00
November - február: 9:00 - 16:30
Otvorené po celý rok
zdroje:www.museumsdorf.de