­

krajinou10

Panther IV.Tiger I. je naozaj pôsobivá oceľová ozruta. Ale tu si len tak stoji, v kľude, exponát v múzeu. Potom privriem oči - zrazu naštartuje - 57 ton pancieru sa pohne  z miesta za revu dvanásť valca Maybach...
Možno aj toto vás čaká v tomto múzeu. Ak budete mať cestu okolo, určite sa zastavte.


Kto ma osobne pozná, vie, že sa trochu venujem histórii, a že vždy si vyberám obdobie, ktorému sa venujem viac a momentálne už pár rokov sa zaujímam o históriu 2. svetovej vojny. Ako presvedčený pacifista, sa však na všetko pozerám zo svojho úhlu pohľadu. Napríklad tanky. Nedokážem sa vžiť do hrôzy v hlave pešiaka na ktorého práve útoči tank. Človek číta o panike, ktorú v radách armád Spojencov spôsoboval Tiger, nemecký ťažký tank, zrejme najlepší - rozumej najničivejší - tank 2. svetovej vojny. Jeho achilovou pätou, bola jeho výroba. Bola komplikovaná, náročná a tak drahá, že sa týchto strašiakov vyrobilo len necelé dve tisícky. Naproti tomu malé, jednoduché a lacné T-34 a Shermany, tých sa vyrobilo spolu cez 100 tisíc. Počty udolali kvalitu. Našťastie.
Keď som zistil, že relatívne neďaleko miesta, kde práve pobývam,  sa nachádza múzeum, kde sa Tigrovi môžem "pozrieť do očí", šiel som tých 200 kilometrov v snehovej fujavici, aby som potom mrzol medzi hromadami ocele, veď kto by už len kúril tankom.
Ale dopadlo to ako som dúfal, či ako som sa bál - na vlastné oči pôsobí ešte monumentálnejšie. Ale žiadna panika sa nekoná. Tiger I. je naozaj pôsobivá oceľová ozruta. Ale tu si len tak stoji, v kľude, exponát v múzeu. Potom privriem oči, zrazu naštartuje, 57 ton pancieru sa pohne  z miesta za revu dvanásť valca Maybach  a škrípotu trištvrte metra širokých pásov a na chrbte hneď cítim stekajúci pot, napriek teplote blízkej nule.
Odfúknem si, radšej sa posuniem dalej.
V múzeu sú však aj ďalšie exponáty a niektoré i vzácne pre každého záujemca o vojnovú historickú techniku. Pretože napríklad ešte pred Tigrom som narazil na "náš" Československý tank, LT-38, ktorý tu je v nemeckých farbách ako Panzer 38 (t), pretože ako korisť po Mníchovskej zrade si svoje odslúžil v službe Wehrmachtu napríklad práve proti  "zradcom" Francúzom a Britom počas útoku na Francúzsko. To su tie paradoxy. Ešte sa pobavím na nemeckej rodinke, ktorá s úžasom číta tabuľku, o tom, čo za nitovaný tank to teda je a idem ďalej.
Prekvapením, ktoré som naozaj nečakal je  kúsok z prvej svetovej vojny A7V a keď sa tak pozerám do tohto jedného z prvých tankov vôbec, hovorím si, že vtedy sa miestom vo vnútri ešte nešetrilo. Ale zas  ta hrúbka panciera. Papier. Asi by väčšina tankistov vymenila kúsok volného priestoru za kúsok panciera navyše.
V I. svetovej začalo to, čo si kedysi kreslil v predstavách už Leonardo da Vinci, nabralo to jasné kontúry, druhá svetová vojna vývoj skokovo urýchlila a studená vojna doviedla k dokonalosti.
A tak múzeum pokračuje expozíciou Studenej vojny, keď v jednej rade stoja obrnence Bundeswehru a v druhej Ľudovej armády NDR. Druhá rada je prevažne zostavená, samozrejme, výrobkami Sovietskeho zväzu. Nám dobre známe T-54, ktoré sme vďaka láskavosti vojsk Varšavskej zmlúvy videli v bojovom nasadení priamo pod svojími oblokmi. Nemôžem si pomôcť, či sa pozerám na pravo, či na ľavo, monumentálnosť výzoru Tigra nedosahuje žiadny. Chápem, že za to môže práve to zdokonalenie, zníženie profilu, kvoli zmenšeniu nástrelnej plochy, nehovoriac o tom, že poväčšinou ide o stredné tanky. Ale aj tak.
A ešte , hlavne keď vidím BVP-1, rozmýšľam, že keby som nakukol dnu, nevidel niekde na štítku, to dávne a známe Made in Czechoslovakia.

Tiger I. A7V LT-38 Panzer III. V strede Hummel
Tiger II. Sherman T-54 za nim T-72 Lepard 1 Patton


V tomto múzeu sa nachádza jedna z najväčších zbierok obrnenej techniky na svete.
Na 10.000 metroch štvorcových v piatich halách sa tu nachádza 6000 exponátov.
Nielen bojové tanky, obrnené transportéry, samohybné delá, stíhače tankov, protitankové kanóny, vojenské kamióny, osobné automobily a motocykle, ale aj početné strelné zbrane všetkého druhu (pušky, samopaly, guľomety, protitankové pušky, pištole, granáty), a napokon uniformy, vyznamenia a rádiotechnika.
Všetko to pochádza z vlastníctva Nationale Volksarmee (NVA), Bundeswehru a izraelskej a švédskej armády.
Na konci stálej expozície nájdete obchod so suvenírmi a kaviareň.
Poznámka: Vo videu som okomentoval najzaujímavejšie exponáty a pre zaujimavosť pridal roky, kedy sa vyrábali a počet vyrobených kusov...
Otváracia doba:
 január - máj a október - december:
Utorok až nedeľa od 10:00 do 18:00, posledný vstup 17:00
 jún - september
Denne od 10:00 do 18:00 hodín, posledný vstup 17:00
Vstupné:
dospelý -  7,00 €


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroj: wikipedia

­