­

krajinou10

P2420522Netypické múzeum áut Melle na úpätí Meller Berge kúsok od Osnabrücku doporučujeme každému milovníkovi starých áut a motoriek. Prečo netypické? Toto múzeum je takpovediac...strohé. Žiadne ohromujúce aranžmány, žiadne svetlá či zvuky. Veru na míľe vzdialené tomuto múzeu.

Auta sú tu jednoducho zaparkované, tesne vedľa seba, aby sa všetky vošli, lebo miesta je málo. Oddelené od návštevníkov zákazovou šnúrou, aby ste sa náhodou medzi ne nepchali a nepoškodili. Zipsom, gombíkom, taškou - to je hneď.
Ono je to zrejme naozaj garáž. Veď všetky auta sú funkčné, pojazdné, na značkách. Dokonca aj jedno z prvých áut na svete Peugeot Typ 2 z roku 1895!!!
Pôvodný lak, pôvodný stav. Aspoň tento Peugeot má naozaj lak samá patina.
Skutočne múzeum razí myšlienku, že technika sa musí používať pravidelne, ak si ju chcete uchovať do budúcnosti. Vystavené vozidlá sa pravidelne sa používajú. Pred našimi očami si majiteľ vyzdvihol svoj kupé kabriolet a v závere videa je ukážka, ako sa predviedol.
logo amm alt Napokon tento objekt nazvať garážou je barbarské, uznávame. Industriunálny palác historickej továrne na nábytok Melchersmann je krásnou ukážkou priemyselnej architektúry 19. storočia. Múzeum tu sídli od roku 1997.
Zaujímavé je aj fungovanie múzea. Je to neziskovka, ktorá nevlastní žiadne auto. Pracovníci sú dôchodcovia-dobrovoľníci. Auta sú tu len zapožičané skutočnými majiteľmi. Za posledných 20 rokov sa tu vystriedalo 2000 áut a vždy je ich tu umiestnených minimálne 200. Takže sa pokojne môže stať, že auto z fotografií, alebo z vídea niekedy v budúcnosti v múzeu nemusíte nájsť, ale zas tu budú iné a možno i vzácnejšie.
Československo je opäť zastúpené Tatrou (603 a 37) a Velorexom. Inak sú tu prevažne nemecké značky, mnohé zaniknuté, ako napríklad NSU (1965), prvé sériovo vyrábané vozidlo s Wancklovým motorom. Motor s objemov 500 cm³ mal výkon 50 koní a auto dosahovalo rýchlosť 150 km/h.  Alebo taký nám dobre známy Trabant, v terénnej otvorenej úprave, ktorý slúžil pohraničníkom z DDR.
Múzeum je rozložené na troch poschodiach a hneď pri vstupe je malá kaviarnička, kde si môžete posedieť v zaujímavom prostredí pri dobrej káve s domácou tortou.
Otváracie hodiny
pondelok: zatvorené
Utorok - sobota: 11:00 - 18:00
nedeľa: 10:00 - 18:00
Vstupné
dospelý 8,00 EURGeolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroje: wikipedia, www.automuseum-melle.de

­