­

krajinou10

KampenAk poviete Holandsko, vybavia sa vám , z najväčšou pravdepodobnosťou, veterné mlyny, tulipány a dreváky. Presne také predstavy o Holandsku som mal aj ja. Teraz, keď už viem svoje, viem, že Holandsko sú lode, bicykle, kravy a vynikajúci syr a jogurty. Zopár ďalších subjektívnych postrehov si môžete prečítať v mojom článku.

Využijem túto možnosť a ešte raz zaželám všetkým verným návštevníkom a čitateľom veľa šťastia, zdravia a pokoja do Nového roku a , snáď, ak čas a kríza dovolia, bude sa tu článkov a fotografií objavovať viac. A teraz naspäť k Holandsku:

Kontakt prvý:
Ak cestujete autom a do Holandska dorazíte večer, alebo v noci, máte možnosť vidieť niečo, čo je vraj viditeľné z vesmíru, prinajmenšom z obežnej dráhy: osvetlené cesty. Holandsko má dostatok elektrickej energie, prílivové a veterné elektrárne produkujú lacnú elektrinu, ktorá v mostnoci nemá kam prúdiť. Jedným z možných využití sú osvetlené cesty a diaľnice. Veľa som o tom čítal, ale ako sa hovorí, pokiaľ to človek nevidí na vlastné oči, neuverí. V letnom čase, jedenásť hodin večer, na západnom pobreží Europského svetadielu ešte pomerne dosť svetla, toľko, že doma ešte nesvietime ;-), a aj hľa, Holanďania už si veselo svietia pánu bohu do okien.
Kontakt druhý: Prebicyklované. Fakt som toľko bicyklov na hromade ešte nevidel. A hlavne toľko cyklistov! Je jedna vec o to čítať, ale vidieť to na vlastné oči! A tá ich bezstarostnosť! V premávke! Či na kruháčoch, alebo na cyklistických prechodoch, ani nespomalia, totálne sa spoliehajú na to, že ako motorista im dáte prednosť (veď aj máte dať), budete ohľaduplný a neustále v strehu (jednoducho-musíte byť!).
Ak som toto leto čítal o nehodách Holandských cyklistov na Slovensku, nevdojak som si spomenul presne na toto.bicykle Nedostatok cyklo-chodníkov a šialení šoféri na cestách by poriadne zdecimovali populáciu tohto cykloraja, stačilo by, aby viac Holandských cyklistov chodilo k nám, alebo viac našich šoférov do Holandska. Na dvojkolesovom tátošovi sa preháňajú dôchodcovia aj pred-školáci, tí najmenší, batoľata, vo všelijakých sedadlách a ležadlách, dedovia pofajčievajú fajky a teenagerky sa za jazdy šminkujú. Skutočne nepochopiteľný pohľad (pre mňa) sa mi naskytol pred železničnou stanicou, na vyhradenom parkovisku sa nachádzalo určite niekoľko tisíc bicyklov, podotýkam, že bola sobota večer, a ja fakt nemám tušenie, kde sa tí cyklisti nachádzali.
Holanďania, podľa toho, čo som videl, sa asi skôr učia bicyklovať ako chodiť, hneď po chodení sa naučia plachtiť, alebo kormidlovať, ale nie som si istý týmto poradím, pretože to môže byť u niektorých členov starých lodníckych, alebo námorníckych klanov, aj naopak. Vidieť detské "pieskovisko" na lodi, hneď pri kormidelni, to bola pre mňa silná káva. ;-)
A teda - kontakt tretí: Napriek tomu, že Kampen nebol morským prístavom, pretekala cezeň len rieka, je plný lodí. Od malých motorových člnkov, cez malé plachetničky, väčšie jachty až po riečno-morské nákladné lode, napokon bol na rieke poriadny dopravný frmol. lode V Holandsku je veľa riek, a kde rieky chýbajú tam sa vykopal kanál. Ak sa náhodou kanálu postaví do cesty železnica, diaľnica a nebodaj druhý kanál, tak sa vybuduje nadplav (toto slovo si nechám v slovenčine patentovať) a lode plávajú ponad vlaky, autá a aj ponad iné lode. Samozrejme, pri takej sústave vodných ciest, musia byť všade aj mosty a väčšinou sú to mosty dvíhacie, určite sa vám prihodí, rovnako ako mne, že sa vám nejaký "postaví" do cesty.
U nás sú zvykom nedeľné rodinné vychádzky, Holanďania sa v sobotu nalodia, s celými rodinami, relaxujú do nedeľného večera na rieke, alebo na mori.
Sú jednoducho: morským národom. Keď človek pozoruje ich zanietenosť plavbou, loďami a morom, pochopí, ako je možné, že sa taký malý národ mohol stať ,vo svojej dobe, námornou veľmocou. Napokon, Rotterdam je stále najväčším prístavom Európy.
Kontakt štvrtý: voňavé kravy. Vidieť okolo cesty vo dne, v noci kravské, ovčie, konské stáda, bez nejakých oplotení a strážcov, ale hlavne bez zápachu, takého neodmysliteľného od našich pasienkov.
Kontakt piaty: ľudia. Holanďania sú ukecaní, pohostinní. Liberálni a tolerantní. Poriadkumilovní a čistotní.
Moc záclony a závesy nepoužívajú, zrejme nemajú čo skrývať, z ulice je bežné vidieť do domov, priamo na odpočívajúcich ,alebo zabávajúcich sa, ľudí.
Ak sa vám zdá, že mi návšteva Hollandie priniesla samé pozitívne pocity, musím vás trochu sklamať. Zopár negatívnych skúseností sa nájde. Napríklad to počasie. Pekné leto, ako býva u nás, si tam neužijete, niežeby slnko nesvietilo, ale také teplá, horúčavy, zrejme, v Holandsku nebývajú. A napokon by mal človek počítať pri návrate so snaživou nemeckou diaľničnou políciou, ktorá bdie nad nami, "východniarmi", aby sme si náhodou z Holandska nevzali domov medzi suvenírmi aj konope indické, ktoré sa v Európe vyskytuje skutočne legálne len tu. ;-)


Zväčšiť mapu

­