­

krajinou10

P1040008Koncom minulého roka sa mi neočakávane prihodilo, že som sa ocitol vo Frízsku. Že takú krajinu nepoznáte? Vedzte, že existuje, leží v Európe, má svoje hlavné mesto, jazyk a svoju slávnu rodáčku, o ktorej počul na sto percent každý.
Krajina leží na severe Holandska. Obyvatelia tejto Holandskej provincie hovoria o sebe, že nie sú rovnakí ako ostatní Holanďania. Majú totiž vlastný jazyk, kultúru a históriu siahajúcu do čias dávno pred vznikom Holandska.

Wolkom nei Fryslân - Vitajte vo Frízsku!
Frízia existovala na území dnešného severného Holandska a severnej časti Nemecka už približne v 6. storočí nášho letopočtu. Frízština je jazyk príbuzný staroangličtine.
Dnes je malá provincia Frízsko pozostatkom kedysi mocnej, legendárnej Frízie. Z histórie vieme, že tu vládli mocní králi Radboud a Aldgisl.
V Nemecku Frízania svoju identitu stratili, ale v Holandsku, vďaka vlastnej provincii a tolerantnej politike zvyšku krajiny, sa starodávna kultúra zachovala. Hlavným znakom tejto kultúry je jazyk frízština, ktorý je tu druhým oficiálnym jazykom vedľa holandčiny.
Že ste o tomto jazyku nepočuli? Veď ho môžete nájsť aj v Google Translate.
Frízsko má legendu o pirátovi a bojovníkovi, ktorý sa volal Grutte Pier (Veľký Peter), a ktorý sa v dávnej minulosti zaslúžil o nezávislosť provincie. Kto chcel žiť vo Fryslân a nevedel povedať básničku vo frízskom jazyku, tomu Grüt Pier odťal hlavu. Aj keď sa jedná iba o legendu, tunajší si ju stále pripomínajú a väčšina dokáže onú slávnu báseň bez problémov odrecitovať.


Ďalšími znakmi svojbytnej kultúry a tradícii su tance a kroje, ktoré však postupne upadajú do zabudnutia. O čosi lepšie na tom sú športy: napríklad keatsen, to je typický šport s loptou a pálkami. Alebo ďalej fierljeppen, kde pomocou drevenej tyče musíte preskočiť kanál. Alebo tiež obľúbené každoročné preteky štrnástich lodí - skutsje - súťaž sa koná 2 týždne v roku. Alebo v zime, ak zamrznú kanály, sa organizujú preteky v korčuľovaní. Začína sa v Leeuwardene a postupne sa ide cez ďalších 11 miest zase späť do Leeuwardene. Je to približne 220km. Potom sú tu preteky starých dvojkoliek ťahaných čiernymi frízskymi koňmi, Ringrijden. Posádka - pár oblečený v typickom odeve z 19. storočia - zbiera krúžky na drevený kolík. Ten, kto prejde celé mesto a nazbiera najviac krúžkov, vyhráva.
Hlavným mestom provincie je Leeuwarden.

Tu sa nachádza aj Fries Museum.
Minulú jeseň snáď všetkými médiami sa mihla zmienka pripomínajúca sto rokov od smrti slávnej špiónky Mata Hari. Kde inde, ak nie v jej rodisku - Leeuwardene, by mala byť otvorená veľká výstava. Pomocou osobných vecí, fotografií, albumov, listov a vojenských súborov spoznáte Margarétu Zelle, dievča skryté za kultovou Mata Hari. Cestujete s ňou z jej rodného mesta Leeuwarden do holandských kolónií. Navštívite jej slávne vystúpenie v tanečných divadlách v Paríži a objavíte svet plný intríg, v ktorom sa počas prvej svetovej vojny zaplietla.
Frízska dievčina Margaretha sa v 29-tich stala skutočnou celebritou v Paríži začiatku 20. storočia.. Ako Mata Hari okúzlila publikum svojim exotickým tancom a pomalým odhaľovaním svojho tela. Ani noviny o tejto "perverznosti" v tej dobe nesmeli písať. Aj tak sa stalo po desiatich rokoch jej meno synonymom pre zmyselnosť a pôvab. Ale nespočetné vzťahy s mužmi v uniformách a jej cestovanie po Európe počas prvej svetovej vojny spôsobili podozrenia v očiach francúzskej tajnej služby. Začiatkom roka 1917 bola zatknutá pre podozrenie zo špionáže pre Nemcov. Mata Hari bola napokon popravená 15. októbra toho istého roku v lese neďaleko Paríža.

Po jej smrti vzniká mýtus. Je to zmes štýlu, symbolu sexu a femme fatale. Jej život je predmetom nespočetných kníh a filmové hviezdy ako Greta Garbo, Sylvia Kristel a Marlene Dietrich predstavujú Mata Hari vo filmoch. Ako neodolateľná, ale aj nemorálna a nebezpečná žena je inšpiráciou pre neskoršie filmové Bond - Girls.
Ako sa stane dcéra bohatého predajcu klobúkov v Leeuwarden svetovou legendou? Odkiaľ sa vzala jej fascinácia mužmi v uniformách? Čo sa stalo s jej manželstvom a ako sa osud zahral s Margaret v Holandských Východných Indiách? Akú úlohu zohralo materstvo v jej živote? Čo ju prinútilo hľadať svoju spásu v Paríži? Bola to len milenka alebo špiónka - a potom - pre Nemecko alebo pre Francúzsko, alebo bola dvojitou agentkou?
Život Margarethy Geertruidy Zelle je dramatickým koktailom odvahy a slávy, straty a zrady. Stopäťdesiat autentických predmetov rozpráva jej príbeh na najväčšej výstave venovanej Mata Hari. Osobné veci, fotografie, zápisky, listy a vojenské záznamy, ktoré sa často objavujú po prvýkrát, vrhajú nové svetlo na dievča skryté za legendou.
Výstava Mata Hari, mýtus a dievča je možné vidieť od 14. októbra 2017 do 2. apríla 2018 v Museum Fries v Leeuwarden.
OTVÁRACIE HODINY:
Utorok až nedeľa 11.00 až 17.00, pondelok zatvorené
VSTUPNÉ:
dospelý   16,- €
Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroje:www.friesmuseum.nl, wikipedia

­