­

krajinou10

Čínska zahradaHortus Haren je jedna z najstarších  a najväčších botanických záhrad v Holandsku. Sídli v meste Haren v holandskej provincii Groningen. Hortus má zhruba dvadsať hektárov, na ktorých sú umiestnené rôzne záhrady v samostaných kultúrnych či historických kontextoch.

Naozaj som zopár botanických záhad navštívil a človek sa dostane pod vplyv určitého stereotypu, že botanické záhrady nám chcú ukázať, hlavne ten druh rastlín, ktoré v našich končinách v prirodzenom prostredí rásť nemôžu. O to je väčším prekvapením, keď niekto dokáže na 20- tich hektároch umiestniť rastliny, kamene, stavby a vodné plochy tak, že ľutujete, že deň netrvá dlhšie, aby ste si čas vyhradený pre návštevu tejto záhrady viac užili.
Čo je teda Hortus Haren?
Jedná sa o jednu z najstarších botanických a najväčších záhrad v Holandsku. Sídli v meste Haren v holandskej provincii Groningen. Hortus má zhruba dvadsať hektárov záhrad a spravuje ho Nadácia pre uchovanie Green Hortus.
Čínska záhrada
Hneď po vstupe do záhrady na vás čaká Východ. Myslím ten mystický Východ, konfucionalistickú Čínu, záhradu z dynastie Ming.
Keď v roku 1986 navštívil Holandská obchodné misia chrám Long Hua v Šanghaji povedal jeden z členov misie, že by "niečo podobné chcel tiež mať v Groningene".
A tak sa stalo.
Majster Le Wei Zong, slávny krajinný architekt v Šanghaji navrhol pre Hortus Haren záhradu v štýle čínskych záhrad dynastie Ming. Takmer všetok materiál, z ktorého je čínska záhrada postavená, bol dovezený z Číny do Holandska.
Kamene v záhrade a drevo z pavilónov i drevo na nábytok do čajovne Moaning Dragon. Sedem mesiacov desiatky čínskych robotníkov svojou ručnou prácou odovdávali svoju dušu záhrade. Pretože tak hovorí tradícia.
Storočia starézáhrady Suzhou, ktoré sú považované za najkrajšie v Číne, poslúžili ako vzor pre čínsku záhradu v Hortus. Počas dynastie Ming bohatí obchodníci a úradníci stavali pre seba veľké súkromné ​​záhrady. Vytvárali si svoju podobu nebeského raja na zemi. Tu sa venovali prírode, maľovaniu a poézii. Záhrada je navrhnutá tak, aby v každom ročnom období niečo v nej kvitlo a aby aj zimná záhrada mala svoje čaro. Prechádzka čínskou záhradou je ako putovanie cez čínske maľby. Galérie s prekvapivými výhľadmi, altánky, cestičky a chodníky, rybník, ostrov a vodopád, toto všetko má pôsobiť na návštevníka, aby sa cítil ako v raji, či aspoň ako v sne. Čínska záhrada je plná symboliky. Okrem rastlín, vody, kameňa a architektúry sú súčasťou písané texty, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri vnímaní záhrady. Na vstupnej bráne je nápis v čínštine "Záhrada priateľstva" a ostáva dúfať, že Číňania to mysleli vážne.
V najväčšej stavbe je umiestnená pravá čínská reštaurácia s pravou čínskou obsluhou, ale nebojte sa, dostanete v nej aj pravé talianské presso.
Tajomná ríša Ming bola oficiálne otvorená 12. apríla 1995 za účasti jej veličenstva kráľovnej Beatrix.

Keltská záhrada
V keltskej záhrade sú prvky vybrané z mytológie starovekých Keltov. Kelti mali veľkú úctu k prírode a predovšetkým k stromom. Študovali tiež vesmír a určenie správneho času, kedy zasiať, kedy uzmieriť bohov, aby skončila zima, bolo veľmi dôležité.
Skalná záhrada
Ponúka nádherný výhľad do záhrady.
Keď v roku 1970 zostalo pri stavbe priľahlého Biologického centra obrovské množstvo hliny, bolo rozhodnuté, aby z neho postavil tento kopec v Hortus. Bol pokrytý kamením z Nemecka, Belgicka a Švédska. Vznikla jedna z najväčších umelých skaliek na svete. 
Vodná záhrada
Skladá z dvoch častí.
Geometricky tvarovaný rybník s priestorom s drevenou terasou a pergolami.
A prírodná časť s vodou, pobrežnými a mokraďovými rastlinami.
História Hortus Haren
Lekárnik Henricus Munting založil po mnohých rokoch cestovania po Európe v roku 1626 v Groningene botanickú záhradu. Za svojím domom v Rozenstraat vysadil záhradu s mnohými rastlinami. Záhrada sa rýchlo rozrastala, pretože mu priatelia mu posielali rastlíny z celej Európy. V roku 1642 lekárnik ponúkol na záhradu mestu a univerzite. Týmto spôsobom mala byť záhrada zachovaná. Munting bol menovaný provinčným botanikom a učiteľom. Prvý katalóg záhrady bol vydávaný v roku 1646 a obsahoval názvy rastlín zo všetkých kontinentov. V roku 1654 bol Munting, keď mal 71 rokov menovaný profesorom botaniky. Postupom času sa ukázalo, že je ťažké všetky rastliny - najmä tie z teplejších podnebí - udržať nažive. Štáty preto v roku 1656 zvýšil sumu príspevku na 1200 zlatých. A postavil sa prvý vyhrievaný skleník, označovaný aj ako zimná záhrada. V skleníku rozkvitla v roku 1675 agáva. Po smrti Henricus Munting v roku 1658 pokračoval v jeho práci jeho syn Abrahám, predtým niekoľko rokov asistent svojho otca. Abraham vydal knihu Encyklopédiu rastlín.Keď Abrahám zomrel v roku 1683, bol nasledovaný svojim synom Albertom.
Začiatkom 20. storočia čelí záhrada problémom s obmedzeným priestorom a túžbou vytvoriť skleníkový komplex. Univerzita preto v roku 1917 zakúpila novú, súčasnú lokalitu. Vzhľadom na nedostatok finančných prostriedkov sa práce poriadne začali až po druhej svetovej vojne. Tropický skleník bol dokončený ako najväčší v Holandsku v roku 1966.
Postupom času sa záhrada dostala do finančných ťažkostí až napokon neutiahla financie pre udržiavanie skleníka, ktorý bol zatvorený a napokon zbúraný.
Otváracia doba
Hortus Haren je otvorený po celý rok, sedem dní v týždni.
Od 1. novembra do 1. marca Hortus je otvorená denne od 11:00 do 16:00.
Od 1. marca do 1. novembra, Hortus otvorené denne od 10:00 do 17:00.
Vstupné
Dospelí od 16 rokov € 8,50
Deti 4 až 15 rokov - 4,00 €


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroj: hortusharen.nl

­