­

krajinou10

Keukenhof 2011Hovorí sa: dvakrát do tej istej vody nevstúpiš, ja dodávam, ani na tretí krát sa to veru nedá.
Moja tretia návšteva Keukenhofských záhrad sa konala v inom období jari, ako tie predošlé.
Kým prvý krát som stíhal otvorenie tak-tak, až v predposledný otvárací deň, minulý rok som sa trafil približne do stredu(začiatok mája), tohto roku som prišiel (10.4.) možno priskoro.

 

Ale nebola to len moja chyba. Určite za mnohé môže dlhšia zima.
Jednoducho povedané, mnohé kompozície ešte neboli úplné a ani prvá vrstva všetkých kvetov nebola rozkvitnutá, prípadne v púčikoch (tulipány sa sadia do troch rôznych hĺbok, aby sa zaistila kontinuita kvitnutia po celé obdobie výstavy).

Kekenhof 2011 Keukenhof 2011 Keukenhof 2011 Keukenhof02011
Keukenhof 2011 Keukenhof 2011 Keukenhof 2011 Keukenhof 2011

Napriek tomu to stálo za to. Každý rok je výstava kvetov v Keukehofe venovaná niečomu, niekomu, proste má svoj námet.
Keď poviem, že tohto roku výstavu spoluotvárala manželka nemeckého prezidenta Bettina Wulff, je jasné, že to tentokrát súvisí z Nemeckom.
Skutočne je výstava venovaná Nemecku pod názvom: „Krajina poetov a filozofov“. Ale nielen poetom a filozofom, pri jednom vstupe je bilbord venujúci sa Albertovi Einsteinovi, toho ale napokon možno nazvať poetom fyziky.
V pavilóne Orange Nassau, je výstava gerberií. Krásne aranžovaná do dokonalých inštalácii navodzujúcich ducha dvadsiatych rokov v Berlíne, keď spievala Marlene Dietrichová a víťazné ťaženie tu mal aj americký jazz. Gerbery sú dovezené priamo od najväčších nemeckých dodávateľov.
Vysadená mozaika Brandeburskej brány tiež ešte neukazovala svoju celú krásu. Škoda.

Pavilón Beatrix je už tradične venovaný orchideám. Nával ľudí nás tentokrát odradil. Nevadí, už sme tam boli po iné roky.
Nesklamala nás návšteva pavilónu Villem-Alexander, kde sú najdrahšie a najpodivnejšie odrody tulipánov. Tie sú krásne rozkvitnuté zrejme vďaka teplejšiej skleníkovej klíme. Tu sme pohltení ťažkou vôňou a ožiarení množstvom farieb a tvarov. Aj keď to už poznáme, videli sme to, prekvapuje nás to stále.
Veru Keukenhof si zaslúži opakovanie návštev, pretože takejto krásy nikdy nie je dosť. Pre nás je to vítaný relax a príjemné prežitá nedeľa. Vám sa to pokúsim sprostredkovať aspoň pomocou mojich fotografií.

Pokiaľ chcete o Keukenhofe vedieť viac, odporúčam vás na naše ďalšie články:
Keukenhof - záhrada Európy (2008)
Keukenhof 2010 - Tulipánová show
Keukenhof 2011
Keukenhof 2012: Poľsko - srdce Európy
Keukenhof 2018 - Kvetová romantika.


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

Park bude otvorený pre verejnosť od štvrtka 24. marca do piatka 20. mája 2011. Viac info na http://www.keukenhof.nl

­