­

krajinou10

PržunacZrmanja je rieka, ktorá je podľa mena našincom skôr neznáma, pritom ju pozná každý fanúšik filmovej trilógie "Vinnetou" ako Rio Pecos. Potom ju poznajú vodáci, teda hlavne jej horný tok plný meandrov a vodopádov.  Miesto nudenia na pláži sa poďte previesť loďou cez možno najkrajší riečny kaňon v Chorvátsku.

Zrmanja je krasová rieka v severnej Dalmácii. Kým po 69 km vtečie do mora Novigradského na svojom toku ponúkne nám nejedno čarovné zákutie. Pramení v úpätí pohoria Velebit vo výške asi 395 m.n.m.
V hornej časti je údolie Zrmanje široké 7 km. Práve tu sa o Zrmanju zaujímajú vodáci, pretože Zrmanja nad priehradou je obľúbenou destináciou pre rafting a kanoistiku. 300 m severozápadne od sútoku Zrmanje s Krupou je Visoko Buk, vodopád s vysokou obtiažnosťou. Samotná priehrada nie je povolená pre vodákov.

Zrmanja Zrmanja Zrmanja Zrmanja
Zrmanja Zrmanja Pržunac Zrmanja, v pozadi Velebit
Zrmanja Zrmanja ústie rieky Zrmanja  ústie z Novigradského mora


Ďalšia plavba môže začať asi 4km nad mestom Obrovac pri vodopáde Jankoviči buk a pokračovať až do ústia rieky do mora.
Obrovac - Jankovič buk v novšom článku: Zrmanja ešte raz - proti prúdu
Od Obrovaca je rieka hlboká asi 5 až 7 metrov, zmiešaná (na povrchu sladšia a v hĺbke slanšia) a v ústí je široká 240 m. Tu sa nachádza známy kaňon, ktorý je tak atraktívny pre turistov. A práve tu sa natáčal na legendárnej rieke Rio Pecos súboj Old Shatterhanda a Inču-čuna v prvom dieli filmovej trilógie "Vinnetou".
V Obrovaci si prenajmeme loď aj s kapitánom a vyplávame smerom po prúde rieky, okolo rákosových lagún do kľučkujúceho kaňónu hlboko zarezaného medzi skalami. Priezračná zelenkavá rieka a okolité svetlohnedé až biele zrázy začínajú naberať typického vzhľadu.

 Winnetou a Old Surehand nad Zrmanjou Pohľad na Zrmanju z hora. Na tomto mieste stala dedina Apačov. Z tohto miesta je aj krásny výhľad na Tulove Grede, vo Winnetouovi 3 tu zomiera sám legendárny náčelník Apačov.


Náš kapitán nám presne ukázal, kde tam hore nad riekou stála dedina Apačov Mescalero. A potom už sa objavujú známe miesta, alebo aspoň sa veľa miest na niečo známe podobá. Tu sa to teda všetko odohrávalo. Niekoľkokrát sa nám zdá, že míňame povestný útes, kde stával kôl a kam doplával Vinnetou so svojimi bojovníkmi, aby vyhlásil Old Shatterhanda za víťaza zápasu.
Nasávame magickú atmosféru miesta, kde sa rodila filmová legenda.
V blízkosti skál nazývaných "Brána princa Marka" sa nachádza na ľavom brehu pevnosť Pržunac, ako také orlie hniezdo na vrchole skaly. Bralá v okolí rieky sú stále vyššie až napokon tesne pred ústim rieky do Novigradského mora sa týčia do výšky aj 300 metrov.
Na Novigradskom mori sa otáčame, venujeme pohľad Maslenici a samotnému Novigradu ukrytému v malej zátoke a plávame smerom k Zrmanji. Z tejto strany je na skalnaté kopce pri ústí rieky pôsobivý pohľad, ktorý určite zostáva navždy v pamäti každého návštevníka tejto krásnej rieky. Takže napokon sa vraciame rovnakou cestou proti prúdu do Obrovacu.

Obrovac, most a pevnosť "Naša" loď v prístave Obrovac, v pravo pevnosť Kurjakovic 4arovné zákutia Obrovacu Obrovac z rieky

Mesto Obrovac sa nachádza na oboch brehoch rieky Zrmanje, a staré i nové časti mesta spojuje dôležitý most, cez ktorý vedie cesta zo Záhrebu cez Plitvice do Zadaru. Rozkladá sa pod juhovýchodnými svahmi Velebitu, na rieke Zrmanji, asi 11 km od jej ústia do Novigradského mora.
Koryto rieky je tu zovreté 200 metrov vysokými skalnými stenami a podobá sa tak na škandinávske fjordy.
Prístavné mestečko utrpelo veľké škody počas chorvátsko-srbských bojov, napriek tomu stojí za pozornosť a výletné zastavenie. Z miestneho prístavu sa vydávajú lode na plavbu  kaňonom Zrmanje alebo sa oganizujú výlety do Velebitského priesmyku Mali Alan, ktorý poskytuje turistom miesta s nádhernými výhľadmi. Prvé zmienky o Obrovaci pochádzajú z roku 1337. K videniu sú tu pozoruhodné ruiny hradu krbavských kniežat, ktorý bol vybudovaný v 13. storočí. Ďalší majitelia, či už to boli Turci alebo Benátčania, vždy prispeli k jeho rozšíreniu. Zrúcanina sa rozkladá na kopci nad mestečkom a je z nej veľmi pekný výhľad na údolie rieky Zrmanja. Blízko mestečka Obrovac sa nachádzajú ruiny niekoľkých kostolov z 11. až 13. storočia a templársky kláštor, ktorý ukrýva cennú zbierku ikon.
Cenník výletov z Obrovacu (Goran - kontakt : zrmanja.excursions(zavináč)gmail.com, telefón: +385 (0) 98634967)
Obrovac - Jankovic Buk (vodopád), doba trvania cesty 2 hodiny. Cena za osobu 60 kn. (asi 4km jedným smerom)
Obrovac - ústie v Novigradskom mori, doba trvania cesty 2 hodiny. Cena za osobu 100 kn.  (asi 12 km jedným smerom)
Obrovac Jankovic Buk- ústie, doba trvania cesty 3 hodiny. Cena za osobu  160 kn. (asi 16 km jedným smerom)
Pre deti do 7 rokov  polovičná cena.


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroj: wikipédia

­