­

krajinou10

 1101171Jaskyne Cerovac sú najväčším jaskynným komplexom v Chorvátsku.  Nachádzajú sa štyri kilometre juhovýchodne od Gračacu, na severovýchodnom svahu velebitského vrchu Crnopac (1403 m), v južnej časti prírodného parku Velebit.

Jaskyne Cerovac sú jedným z najvýznamnejších a najznámejších speleologických objektov v Chorvátsku. Tento turisticky atraktívny komplex pozostáva z troch jaskýň, Dolnej, Strednej a Hornej, a preskúmaných je asi sedem kilometrov. Horná jaskyňa sa nachádza nad železničnou traťou v nadmorskej výške 671 metrov, spodná jaskyňa sa nachádza pod železničnou traťou v nadmorskej výške 624 metrov. Blízka vlaková stanica Cerovac im dala svoje meno.
DO ROZPRÁVKY
Priznáme sa, že nápad ísť do jaskyne počas dovolenky pri mori v slnečnom Chorvátsku, sa nám dlhý čas nevidel. Ohlásené búrky s prietržami však za nás rozhodli. Napokon, v jaskyni aspoň nezmokneme. Teplota v jaskyni je 5 stupňov. Vonku príjemných 25. Výstup k vchodu do jaskyne ešte viac zahreje. Takže ten vstup do chladničky pocítite, verte nám. Ani teplá bunda neochráni pred za nechty zaliezajúcov zimou. Na toto je potrebné sa lepšie pripraviť.
Jaskyne nás ohúrili svojou výzdobou. Krajšiu a bohatšiu sme ešte nevideli, pritom sme už pár jaskýň videli. Čo tu voda + vápenec napáchali za státisíce rokov v starom procese budovania rôznych útvarov je neuveriteľné. Rôzne vejáre, hviezdy, sochy ľudí, zvierat, či rozprávkových bytostí sa vám samé dostávajú do mysle, nemusí ani pomáhať zanietený prejav sprievodcov. Sporé osvetlenie rozpútava hru tieňov a tvarov, ale nemusíte sa báť, horor nezažijete.
Prehliadky sú angličtine, alebo v chorváčtine. My sme pozreli obe jaskyne, pri takej prehliadke sa začína tou hornou, ku ktorej je potrebné si to vyšlapať po úzkom chodníku a schodoch vytesaných do skaly. Naozaj príďte skôr a nechajte si nejaký čas na vydýchanie a vychladnutie. Možno aj suché veci v batohu na výmenu za spotené sú dobrým nápadom.
Turistom je otvorených asi 1400 metrov Donja + Gornja špilje. Málo? Úplne to stačí, aby ste si užili krásu jaskyní Cerovac a poriadne vymrzli.


OBJAV
Je zaujímavé, že boli jaskyne objavené náhodou pri výstavbe železničnej trate v roku 1913. Podľa staviteľa železníc Nikola Turkalje Dolná jaskyňa dostala aj svoje meno. 
Tieto jaskyne sú mimoriadne bohaté aj na paleontologické nálezy z dávnej minulosti. Okrem veľkého množstva archeologických artefaktov sú aj jedným z najväčších nálezísk jaskynných medveďov v Chorvátsku a našli sa tu aj kosti jaskynného leva,  a jeho obeda s pred 20 tisíc rokov - koňa a kamzíka. Okrem početných archeologických nálezov z doby železnej (úlomky keramických nádob, úžitkové predmety z bronzu, kostí a kameňa) sa v jaskyniach našli  aj fosílne ľudské kosti a bronzová sekera .
Tá ľudská kosť patrila k tzv. lovcom jaskynných medveďov, ktorí tam žili približne pred dvadsiatimi tisíckami rokov.
Dĺžka v súčasnosti známych a topograficky zaznamenaných priestorov v dolnej jaskyni je 4058 m, celková hĺbka jaskyne je 68 m, celkový výškový rozdiel je 97 m, pričom dĺžka turistického chodníka je 608 metrov.
Dĺžka preskúmaných kanálov hornej jaskyne je 4035 m, celková hĺbka je 192 m a celkový výškový rozdiel je 202 m. Dĺžka turistického chodníka je 725 m a nižšie je oveľa menšia stredná jaskyňa (turistom neprístupná).
Priemerná teplota v jaskyniach je 5 až 8 °C . Sú bohaté na jaskynnú výzdobu a krasové javy ( prepady a komíny). V roku 1961 boli vyhlásené za chránené ako geomorfologická prírodná pamiatka.
VŠETKO NOVÉ
Realizáciou projektu Centra excelentnosti Cerovačke špilje vznikla moderná a inovatívna návštevnícka destinácia. Vybudovanie návštevníckej infraštruktúry, rekonštrukcie chodníkov a osvetlenia stáli viac ako 9 miliónov € a bol spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF). Otvorenie nových objektov sa uskutočnilo 14. júna 2022 , my sme sa sem dostali o rok a všetko je tu naozaj úžasné a vonia novotou.
Nové priestory, s parkoviskom, toaletami, bistrom, predajňou suvenírov a malým múzeom. Všetko na jednom mieste v zaujímavo architektonicky riešenej betónovej budove.
NÁVŠTEVY:
Každá z jaskýň je teda dlhá okolo 700 metrov. Napriek rovnakej dĺžke jaskýň sa líši doba ich návštevy, prehliadka dolnej jaskyne trvá 50 minút a prehliadka hornej jaskyne trvá cca 1,5 h (z toho v jaskyni budete 50 minút).
Pokiaľ sa rozhodnete pre prehliadku oboch jaskýň, počítajte s časom približne 3 hodiny, z ktorých budete okolo 100 minút v jaskyniach a zostávajúci čas padne na cestu z turistického centra k jaskyniam a späť. Prehliadka jaskýň prebieha so sprievodcom, ktorého služby sú už v cene vstupenky. Priemerná teplota v jaskyniach sa pohybuje okolo 7 ºC, preto sa treba dostatočne obliecť a vziať si vhodnú obuv.
VSTUPNÉ: (Za obe jaskyne, cez sezónu, dá sa teda kúpiť aj jednotlivo, nám sa aj tak viac páčila ta dolná.)
Deti  7-18 rokov    13,-€
Dospelý                 18,-€
OTVORENÉ:
od 10:00 do 17.30 každý deň

Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

­