­

krajinou10

Pag a most Toto mesto je zaujímavé tým, že stojí na svojom treťom mieste, pretože sa dvakrát v histórii sťahovalo. Teda si prežilo pády i úspešné roky. Úspešná je i prítomnosť, veď ostrov i mesto sú medzi turistami veľmi obľúbené.

Pag patrí medzi najkrajšie starobylé mestá na chorvátskom Jadrane. Bohatá história a zaujímavá súčasnosť ho predurčujú ako rekreačné cetrum pre mladých, skôr narodených i pre rodiny s deťmi.
Dovolenka v letovisku Pag je vhodná najmä pre dovolenkárov, ktorí chcú mať blízko peknú pláž a zároveň byť ubytovaní v meste s historickým centrom.
Pýchou mesta je most, ktorý od 15.storočia spájal dve časti mesta, a to jadro starého historického centra s obchodmi a sklady so soľou, ktorú produkovali veľké saliny v blízkosti mesta. Je to jediný most mimo Benátok, ktorý bol vybudovaný v benátskom štýle. Svojou vznosnou konštrukciou s dvoma oblúkmi, pod ktorými mohli preplávať lode, bol po dlhú dobu ozdobou mesta. Postupne však, ako most potreboval opravy a údržbu, vykonávali sa neodborné stavebné zákroky, ktoré úplne zmenili vzhľad a charakter mosta. Zo žalostného stavu bol obnovený len nedávno za sumu 11 miliónov kún.
V meste sa nachádza sýrovňa Pažka si
rana, kde sa vyrába slávny Pažský syr. Vyskúšajte, napriek vysokej cene, je to delikatesa, na ktorú len tak nezabudnete.
Mestská pláž Prosika je hlavná pláž na ostrove. Dĺžka tejto pláže je asi 800 metrov  s miernym vstupom do mora, dno postupne klesá a tak je vhodná najmä pre rodiny s malými deťmi. Pláž je vybavená všetkými potrebnými zariadenia, dá sa tu hrať plážový volejbal, tenis, požičať vodné bicykle, alebo vodný skúter a samozrejme tu je tobogán.  Hneď pri pláži sú reštaurácie a cukráreň.
Mnoho pláž ísa nachádza v oblastiach Bašaca a Vodice.
V oblasti Bašaca je zhluk menších pláží, ktoré sú vhodné pre zých, čo túžia po dlhom slnení. Prístup na pláž je veľmi jednoduchý, po ceste, ktorá vedie pozdĺž pobrežia.
Oblasť Plaža  má mnoho kamienkových menej prístupných pláží.
Skalnaté časti Vodíc sú vhodné pre športových rybárov a potápačov.
V časti zvanej Bošana sú prevažne kamenisté, menej dostupné pláže, asi 15  minút jazdy od mesta Pag. Vzhľadom na množstvo prameňov je tu menej slaná voda, ale tiež trochu chladnejšia ako zvyšok Pažského zálivu. Zalesnená časť Bošana sa nazýva Hanzino a je chránená dubovými hájmi.

Trg Petra Krešimira a crkva Marijinog Uznesenja Knežev dvor Benediktinski samostan kula Kamerlengo
 Crkva sv.Frane  Crkva sv.Jurja  Pag  Kralja Tomislava
 Pag  Pozostatok mestského opevnenia  Pag, pohľad z mosta  Mestská pláž

História:
Mesto Pag je najzaujímavejším  mestom na ostrove Pag, ktoré si pamätá dlhú a pohnutú históriu, plnú vzostupov a pádov. Mesto Pag bolo dvakrát za dobu svojej existencie presunuté. Od dávnych čias až do konca 4. storočia existoval v mieste zvanom Caska (latinsky: Kissa alebo Cissa). Caska bola potopená v dôsledku zemetrasenia, a miestni ľudia sa sťahovali  ďalej na juh, na miesto, ktoré sa teraz vola Staré mesto (Stari grad).
Už v  10. storočí bolo mesto Pag úplne urbanizované; malo vlastné  hradby, veže, námestia, kostoly, kláštory, ľudové sídla a paláce. Obyvatelia mesta boli zapojení do obchodu, rybolovu, chovu zvierat, boli námorníci a výrobcovia soli.
V r. 1192 bol postavený kostol sv. Márie, ktorý stále dominuje Starému mestu.
Sídlo Pagus sa spomína v roku 976, kedy ho dobyl chorvátsky kráľ Štefan Držislav.
Roku 1244 uhorský kráľ Béla IV. povýšil Pag na kráľovské mesto. "Povelja Slobodnog Kraljevskog grada" boli odmenou za poskytnutie útočiska pri jeho úteku pred Tatármi po ťažkej porážke.
Ďalšie mestské práva potvrdil Pagu kráľ Ľudovít I. v roku 1376.
Dlhoročná rivalita miest Pag a Zadar skončila v roku 1393 ťažkou vojenskou porážkou Pagu a spustošením mesta, keď s veľkou presilou vojská Zadaru vtrhli do vnútrozemia ostrova Pag. V ten istý rok, na Generálnom chorvátskom sneme v Nine Pagský sudca Belot Dobrinic obhajuje samostatnosť mesta. Za  vzburu, ktoru viedol, bol odsúdený na smrť a popravený. Ale jeho snaha priniesla svoje plody a mesto Pag sa stalo autonómným.
V prvej polovici 15.storočia  sa tu súdilo a rozhodovalo na základe "Zborníka občianského práva", ktorý je hneď vedľa Vinodolského zákonníka druhý najdôležitejší dokument v chorvátskej histórii.
V roku 1403 bola časť Dalmácie vrátane Pagu predaná Benátkam.
V období rastúcej tureckej hrozby neposkytovalo mesto svojím obyvateľom dostatočnú obranu, preto ho presunuli  na novú, súčasnú lokalitu, vzdialenú asi 3 km severnejšie od pôvodnej polohy.
Nové mesto bolo založené 18. mája 1443 a na jeho projektovaní sa podieľal najvýznamnejší dalmatínsky gotický staviteľ Juraj Dalmatinec, vďaka čomu je Pag jedným z mála plánovite navrhnutých miest v Dalmácii. Mesto má ulice do pravého uhla, vedúce k štyrom mestským bránam. V centre mesta umiestnil námestie s katedrálou, vojvodský palác a biskupský palác.

pag centar map pag grad map


Neskoro gotické a renesančné stavby a sieť pravidelných uličiek dnes láka veľké množstvo turistov.
Hrubé a vysoké múry, posilnené deviatimi vežami, obklopili Pag a bránili ho proti prípadným útokom. To zaistilo mier a prosperitu mesta. V tej dobe sa rozvíjali ekonomické väzby s ostatnými regiónmi ostrova Pag, a mnoho miestnych ľudí študovalo na slávnych univerzitách po celej Európe.
Pozostatkom Starého mesta je kostol sv. Juraja, od ktorého sa každým rokom 15. augusta koná púť do kostola Nanebevzatia Panny Marie v súčasnom Pagu na pamiatku procesie z roku 1474.  Sprievod nesie zázračnú soška Panny Márie do kostola Nanebovzatia Panny Márie, odkiaľ sa vracia do svojej svätyne 7. septembra.
V roku 1589 v Starom meste  františkáni postavili svoj kláštor. Zvyšky kláštora sú stále viditeľné.
V 16. storočí bol vybudovaný solívar s veľkými skladmi a v roku 1792  získalo
mesto svoju prvú vysokú školu.
Na začiatku 20. storočia dochádza k prvé väčšej emigrácii do USA, Kanade a Austrálie, čo vedie k vývoju nového priemyselného odvetvia známeho ako mestský turizmus  a mesto získava svoju prvú cestovnú brožúru. Cestovný ruch dáva impulz k celkovému rozvoju, a preto sa Pag rozšíruje mimo staré centrum mesta. Vytvorené su nové časti Pagu: Vodice, Blato, Murvica, Varoš, Bašaca, Bošana a Sv.Jelena.
V roku 1968  bol otvorený moderný hotel "Bellewue" s 370 lôžkami, vznikli nové pláže, autocamping, sú opravené a novovybudované cesty. Pag sa stáva atraktívnou turistickou destináciou.
Čo ďalej môžete vidieť na ostrove Pag:
ostrov Pag
mesto Pag
Novalja - najkrajšie západy slnka (pláže Zrče, Caska, Planka)
olivovníky v Lune
Metajna - ticho na konci sveta.


zdroj: wikipedia,pag.hr

­