­

krajinou10

ČiovoČlánok o ostrove Čiovo sme pôvodne neplánovali, ani jeho návštevu, a informácie o ňom sme mohli pripojiť k článku o Trogire. Nakoniec to dopadlo inak a ak hľadáte zaujímavé miesto na letný oddych v Chorvátsku, môže tým miestom byť práve ostrov Čiovo.
Z Trogiru sa organizujú plavby na rôzne miesta na Chorvátskom pobreží.
Jednu ponuku sme využili, aby sme ratolesť previezli na loďke, a aby som si mohol spraviť zopár morských záberov na Trogir. Vybrali sme si krátky výjazd na Okrug Gornji a to, čo sme videli z ostrova Čiovo nás presvedčilo, že si tento ľahko prístupný ostrov zaslúži samostatný článok.

 

Čiovo je ostrov nachádzajúci sa v strednej Dalmácii, spojený s mestom Trogir pohyblivým mostom a administratívne rozdelený medzi mestá Split, Trogir a Okrug.
Na celkovej rozlohe ostrova 28,8 km/2 sa nachádza niekoľko obcí: Okrug Donji, Okrug Gornji, Arbanija, Slatine, Žedno, Čiovo.
Žije tu viac ako 6 tis. obyv., ich počet má vďaka novej zástavbe vzostupnú tendenciu.
Okrem veľkého počtu obytných domov a víl tu vyrástli aj celé osady víkendových domčekov.

Okrug je najväčším sídlom na Čiove. Nachádza sa v zálive Saldun 2km od Trogiru. Tvorí ho Okrug Gornji a Okrug Donji. Má mierne stredomorské podnebie, bujnú subtropickú a stredomorskú vegetáciu, súostrovie malebných ostrovčekov, a nespočetne skrytých zátok a pláží. Svojimi 2670 slnečnými hodinami ročne je Okrug jedno z najpríťažlivejších turistických destinácií v Chorvátsku.
Je tu asi 10 reštaurácií, trh s čerstvou zeleninou, pošta, banka, turistické kancelárie, fitnes centrum, tenisové kurty, škola potápania, vodné športy a atď..
Pretože je ostrov Čiovo svojím spôsobom predĺženie mesta Trogiru, ponúka množstvo možností pre oddych, rekreáciu a kúpanie a tiež početné historické pamiatky.

Poloha Čiova v srdci Dalmácie z neho zas robí ideálny východiskový bod pri odhaľovaní bohatého kultúrneho dedičstva a prírodných krás Dalmácie. Neďaleko sa nachádza krásne stredoveké mesto Trogir,  rímsky Diokleciánov palác v Splite,  protiturecká pevnosť Klis, alebo pozostatky rímskeho mesta Salone.
V zálive Saldun je hlavná pláž Čiova, ale aj Trogiru. Je hojne navštevovaná. Menšie zátoky sú Tatinja, Movarštica a Duga.
Tunajšie pláže sú príjemné, ale práve táto časť Čiova bola v posledných rokoch husto zastavaná novými obytnými i víkendovými domčekami a vilami (na novú výstavbu v Trogire a jeho okolí už nebolo miesto, presunula sa teda na Čiovo).
Víkendové domčeky patria väčšinou obyvateľom Splitu.
Niekdajšia odľahlosť, pokoj a ticho, ktorými sa prv ostrov, najmä v juhozápadnej časti, vyznačoval, sa v poslednej dobe vytratili.
Na Čiovo sa prichádza z Trogiru, cez pohyblivý most, kde býva hustá premávka.
Na konci mosta je križovatka, cesta vpravo vedie na Okrug Gornji, na ľavo na Slatine.
Pekné a ešte pokojné miesta sa práve nachádzajú na druhej - východnej strane ostrova, kde sú osady Slatine a Arbánija.
Slatine je malá rybárska dedina s 1100 obyvateľmi, nachádzajúca sa na severnej strane ostrova Čiovo.
Nachádza sa 8 km od Trogiru a 35 km od Splitu. V lete tu je spojenie trajektom do Splitu, plavba trva 30 minút. Pozdĺž celého mestečka Slatine sa tiahne pláž, tá je pozvoľne sa zvažujúca, ale sú tam väčšie kamienky.
Trpezlivého očarí divoká pláž Kava ​​na východnom konci ostrova Čiovo. ...

most na Čiovo čiovo Čiovo Čiovo

HISTORIA
Pôvodný názov ostrova - Bua bol zrejme ilýrskeho pôvodu, dnešný sa odvodzuje od latinského názvu východného mysu na ostrove - Caput Jovis.
Obývaný bol už v prehistórii.
V rímskej Ríši bol ostrov útočiskom pre utečencov a heretikov, a v 5. st. aj ako úkryt pre pustovníkov.
V dlhom období stredoveku bol ostrov neobývaný.
Neskôr začali občania Trogiru migrovať na Čiovo, pretože lákala jeho nádherná príroda, poľnohospodársky potenciál a pretože Trogir sa stal malým pre všetkých občanov.
Počas 15. a 16 stor. na ňom nachádza okolité obyvateľstvo útočisko pri úteku pred Turkami. V stredoveku sa na ostrov uchyľovali aj chorí na lepru.
PAMIATKY
Kostol Panny Márie Prizidnickej s pustovňou vybudovaný roku 1546 sa nachádza uprostred útesov na juhovýchodnej strane ostrova.
V zátoke Supetarska je starochorvátsky kostolík sv. Petra.
V dedine Žedno vo vnútrozemí ostrova je kostol sv. Mavra.
Arbanija je miesto pri mori s dominikánskym kláštorom sv. Kríža, založeným v 15. stor. Kláštorný areál má rozľahlú záhradu, v kostole sa nachádza cenné maliarske dedičstvo zo 17. stor.
V meste Čiovo, priamo nad jaskyňou, ktorá bola kedysi útočiskom pustovníkov, bol vybudovaný františkánsky kláštor sv. Ante, ktorý si zachoval vzhľad zo XVII. stor. V kláštore strážia korunu z pozláteného striebra zdobenú drahokamami zo XIV. stor., sochu sv. Magdalény od Ivana Duknovića, a obrazy, z ktorých je najcennejšie obraz Jacopa Palme Mladšieho zo 17. stor.
Okrug Gornji a Okrug Donji, dnes tvoria samostatnú obec, ale kedysi sa nachádzali pod správou Trogiru. V nich sa nachádzajú kostoly sv. Tudora a sv. Karla Boromejského z 18. stor.

 

 

zdroje: chorvatsko.cz, okrug.hr, ciovo24.com,

­