­

krajinou10

P1103138Celle je mesto Dolnom Sasku, severovýchodne od Hannoveru. Mesto leží na brehu rieky Aller, prítoku Weseru. V centre Celle sa nachádza zámok, postavený v renesančnom a barokovom štýle a malebné staré mesto (Altstadt) s viac ako 400 drevenými domami, vďaka čomu je Celle jedným z najpozoruhodnejších členov Nemeckej drevenej cesty.

Keď som si plánoval víkend mimo ruchu veľkomesta, moje kroky (a Google mapy) ma zaviedli do Celle – malebného mestečka v Dolnom Sasku, ktoré ma úplne očarilo. Máloktoré miesto ponúka tak harmonickú kombináciu histórie, prírody a rozprávkovej architektúry ako práve Celle.

Kráľovská história: Zámok Celle

Dominantou mesta je jednoznačne zámok – Schloss Celle. Postavený v 13. storočí ako hrad, neskôr prestavaný na renesančno-barokový zámok, ktorý slúžil ako rezidencia Welfovcov – jedného z najstarších nemeckých šľachtických rodov. Prehliadka zámku je ako cesta časom: bohato zdobené sály, knižnica, zámocké divadlo (jedno z najstarších v Nemecku!) a nádherné stropy s freskami vás prenesú do dôb, keď sa tu ešte skutočne písali dejiny.
Dnes je zámok otvorený pre verejnosť a okrem expozícií v ňom často prebiehajú aj kultúrne podujatia.
Pôvod zámku siaha približne do roku 980, keď bol postavený ako vodný hrad (Wasserburg) na ochranu brodu cez rieku Aller. V roku 1292 ho vojvoda Otto der Strenge rozšíril a posilnil jeho obranné prvky.
Prvá písomná zmienka o „Castrum Celle“ pochádza z roku 1315. V roku 1378 sa zámok stal oficiálnou rezidenciou vetvy Welfovcov, vojvodov z Braunschweig-Lüneburg. V 15. storočí vojvoda Friedrich der Fromme nechal postaviť zámockú kaplnku, ktorá bola vysvätená v roku 1485 a dodnes patrí k najstarším protestantským kaplnkám v Nemecku. V 16. storočí vojvoda Ernst der Bekenner premenil zámok na renesančnú rezidenciu. Najväčšie zmeny však priniesol vojvoda Georg Wilhelm (1665–1705), ktorý zámok prestaval v barokovom štýle, inšpirovaný talianskou architektúrou. V tomto období vzniklo aj zámocké divadlo (Schlosstheater).
Zámok je tiež známy ako miesto exilu dánskej kráľovnej Karolíny Matildy, ktorá bola po škandále so svojím milencom Struenseem vyhostená z Dánska. V rokoch 1772 až 1775 žila v zámku Celle, kde aj zomrela.
Dnes zámok Celle slúži ako múzeum, ktoré návštevníkom ponúka pohľad do histórie Welfovcov, vývoja architektúry a života na dvore. Okrem toho je zámok obklopený krásnym parkom.

Pokoj a zeleň:  Parky

Hneď vedľa zámku sa rozprestiera členitý Zámocký park, ideálny na pokojné prechádzky či popoludňajší piknik. Staré stromy vrhajú tieň na upravené cestičky a lavičky, hradná priekopa naplnená vodou dodáva parku tú správnu romantickú atmosféru. V lete sa tu stretávajú miestni aj turisti – niektorí s knihou, iní len tak, s výhľadom na zámok a kvitnúce záhony.
Koncom 18. storočia vznikol rozľahlý park, ktorý podľa svojích tvorcov dostal meno Francúzská záhrada. Slávu zažil hlavne počas pobytu Dánskej kráľovnej. V polovici 19. storočia došlo k postupnej premene na anglický krajinársky park.

Srdce mesta: Staré drevené domy a atmosféra Altstadtu

Ak milujete tradičnú architektúru, Celle vás doslova ohromí. Staré mesto (Altstadt) je plné hrázdených domov – okolo ako 480 zrekonštruovaných budov vytvára unikátnu historickú kulisu, akú len tak niekde neuvidíte. Niektoré domy sú z 16. či 17. storočia, no stále plne funkčné – nájdete v nich malé galérie, kaviarne, butikové obchody a reštaurácie.

Prechádzka úzkymi uličkami bola pre mňa ako návrat do minulosti. Naozaj som sa dlho túlal týmto maličkým skanzenom v centre mesta a kochal sa hrázdenými fasádami. Relatívny kľud sviatočného dňa prerušila len prvomájová veselica SPD, čo už.  Zastavil som sa v malej kaviarni s výhľadom na radnicu, kde som si vychutnal kávu – príjemný oddych po doobedňajšom objavovaní.

Praktické tipy pre návštevníkov:

  • Ako sa tam dostať: Celle je vzdialené asi hodinu vlakom z Hannoveru, s pravidelnými spojmi. Ak idete autom, parkovanie je dostupné, v okolí centra je veľa parkovacích domov.
  • Kedy ísť: Jar a leto sú ideálne – park kvitne a staré mesto žije. V zime sa tu konajú krásne vianočné trhy.
  • Čo určite nevynechať: Zámocké divadlo, kaplnku, starú radnicu, a kávu v jednej z tradičných cukrární.
  • Skrytý tip: Návšteva Múzea umenia (Bomann Museum) priamo vedľa zámku – ponúka zaujímavý pohľad na kultúru a históriu regiónu.

Celle je ideálnym cieľom pre milovníkov histórie, romantikov, fotografov aj rodiny. Nie je to hlučné veľkomesto, ale práve v tom tkvie jeho čaro – ponúka oddych, krásu a pocit, že ste na chvíľu súčasťou rozprávky. Ak hľadáte miesto, kde sa spája príroda, kultúra a pokoj, Celle vás nesklame.



Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroje: wikipédia, publikácie na mieste

 

­