­

krajinou10

DAL 4538V súvistlosti s nedávnou medializovanou kauzou krížencov labradora a vlka v Nemecku som si uvedomil, že tu musím doplniť  svoju nedávnu návštevu zaujímavého zvieracieho parku. Zaujímavý je tým, že sa venuje len jednému druhu zvierat. Vlkom. Nielen tým je park zvláštny.  Ide vlastne o výskumné centrum venované voľne žijúcim vlkom s dôrazom na spolužitie s ľuďmi. Takže niečo také Nemci majú a to tam majú nejakých 130 vlkov. My ich máme koľko?

Na jar roku 2005 uskutočnili Frank a Christina Fass štvortýždňovú dovolenku do Kanady. Bola to cesta, ktorá mala zásadne zmeniť ich život. Počas campovania v Skalnatých horách v Britskej Kolumbii a  v Alberte, sa manželom podarilo  na štyroch rôznych miestach pozorovať celkom deväť divokých vlkov.  Frank Fass  vyfotil len  pár  fotografií týchto fascinujúcich stretnutí s vlkmi - tieto zvieratá boli príliš opatrné, aby trávili viac času pózovaním  pre fotografa.
A následná  návšteva strediska Wild Lights Wildlife Wolf, ktoré sa nachádza v blízkosti mesta Golden, sa ukázala ako rozhodujúca.
"Boli sme veľmi ohromení tým, čo sme zažili  ako návštevníci a čo všetko sme sa dozvedeli o vlkoch v Kanade - inými slovami, vzťahy s verejnosťou v súvislosti s divokými vlkmi v Kanade - a nadšenie miestnych pracovníkov. Vo veľmi krátkom čase  na to, nás fascinovali vlci v Schaugehege ako zástupcovia divých vlkov a veľmi sme sa začali zaujímať o problematiku voľne žijúcich vlkov. "
V roku 2005 sa niekoľko vlkov opäť usadilo v Nemecku  s perspektívou ďalšieho narastania populácie. To bol impulz pre Fassovcov sa téme propagácie v budúcnosti venovať na plný úväzok a tak urobili všetky potrebné opatrenia pre založenie Wolfcentra v Nemecku.
V tom čase nič podobné v Nemecku neexistovalo. Po päťročnom úsilí  v apríli 2010 bolo centrum otvorené. 
Okrem živých vlkov je tu možné vidieť stálu expozíciu a druhú výstavnú plochu, takzvaný Časový tunnel, v ktorom sa návštevník môže prechádzať v údolí rieky Aller-Leine počas posledných 15 000 rokov.
Stála expozícia je rozdelená do piatich oblastí:
Fascination Wolf - zmysly, úspechy, biológia,
Medzi vlkmi - obyvateľstvo, komunikácia, chov,
Lovené vlkmi - strava, korisť, lovecké správanie,
Vlci a muži - príbehy vlka,
Od vlka po rozmanitosť psov - vlkov, domestikácia, chov.
V exteriéri sa nachádzajú dva  priestory s rozlohou 9000 m² a 11 000 m², v ktorých žije niekoľko vlkov, košiar s ovcami o rozlohe 3500 m² s ovčiarskym psom  a výbeh s dvoma československými vlčiakmi .  Žije tu aj párik bielych vlkov z Hudsonovho zálivu.
Okrem toho sú tu dve detské ihriská, zoologická záhrada s kozami a trpasličími ovcami a indiánska dedina, v ktorej návštevníci môžu stráviť noc.
Prenocovanie je tiež možné v  Treehouse Hotel Wolfcenter. Dva obytné kontajnery s terasou umožňujúcou nonstop pozorovanie dospelých vlkov, ktorí pochádzajú z Ústavu  Kresťansko-Albrechtovskej univerzity v Kiel a šiestich šteniatok, ktoré sa chovajú v  Wolfcentre od apríla 2010.
Wolfcenter je v súčasnosti hospodárskym podnikom v oblasti environmentálneho vzdelávania a prírodnej turistiky.
Frank Fass je pevne presvedčený, že spolužitie vlkov a ľudí v Nemecku je možné a všetky problémy sa dajú vyriešiť.


Vstupné:
Dospelí (od 13 rokov)      12,90 Euro
Otvorené:
Od 1. novembra do 14. marca:
každý deň od 10:00 do 17:00
Od 15. do 31. októbra:
každý deň od 10:00 do 18:00
NA SLOVENSKU
Je na zamyslenie, že v Nemecku žije asi 130 vlkov a toto stačí aby sa tejto téme venovali s takýmto zaujatím. U nás máme do 600  jedincov tohto ohrozeného druhu (podľa niektorých zdrojov 2500) a nebyť lesochranárskeho združenia Vlk, by sa dalo povedať, že tieto zvieratá v zmysle ochrany nikoho nezaujímajú.  Toto združenie je aj za vznikom Súkromnej prírodnej rezervácie Vlčia, ktoré má rozlohu 21, 24 ha a nachádza sa v Prešovskom kraji v pohorí Čergov. VLK je majiteľom lesa už od roku 1998 a od toho času sa v tomto lese nezasahuje: neťaží sa tam drevo, nesadia stromy, nevyťahujú sa mŕtve kmene a v lese sa nepoľuje.
Lámete si hlavu nad tým, čím na Vianoce obdariť svojich priateľov alebo rodinu?
  Ak áno, môžete sa pridať k tým, ktorí sa symbolickou kúpou stromov snažia zachrániť kúsok divočiny na východnom Slovensku. Jeden takýto strom stojí 50,00 € a kupec prispieva touto sumou na rozšírenie súkromnej prírodnej rezervácie Vlčia.
Kúp si svoj strom!

Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroj:www.wolfcenter.de

­