­

krajinou10

Madurodam, krajina liliputov.Na návštevu najmenšieho Holandského mesta sme sa dlho tešili, napokon nám ale počasie vôbec nevyšlo a boli sme radi, že aspoň pršať prestalo. Síce nie úplne, ale v tomto prípade človek hravý zabudne na nejaké tie kvapky a chlad, pretože tu je naozaj na čo sa pozerať.

Človek si tu pripadá ako obor. Ako Guliver v krajine Liliputánov.
Tie najznámejšie budovy a stavby, pamätihodnosti a podivuhodnosti Holandského kráľovstva sú tu postavené ako modely na jednom mieste.Okolo nich rastú skutočné, aj keď trpasličie stromy, po vodných kanáloch jazdia naozajstné lode, ktoré by ale uviezli sotva tak psíka, a po koľajniciach jazdia vláčiky, ktoré by chcel mať doma každý chlapec.
Zmenšeniny modelov sú v mierke 1:25. Modely sú funkčné a jednotlivé časti pohyblivé. Modely si stavajú sami. Majú tu veľmi dobrý tím ľudí, ktorí modely stavajú a tiež opravujú. Nakreslia plány do počítača, stroj vyreže jednotlivé diely z preglejky a oni to potom starostlivo zostavia, namaľujú, položia strechu, osadia okna a tak ďalej. Miesto dreva sa stále požíva častejšie mosadz a umelé hmoty, pretože sa vystavujú pod holým nebom aj desiatky rokov. O stavbu a údržbu sa stará 35 osôb.
Mini krajina žije skutočne naplno. Vláčiky zastavujú na minútu presne na všetkých staniciach. Na letisku rolujú lietadla, diaľnice sú plné áut a kamiónov. Keďže je všetko ozvučené, človek má naozaj pocit, že je priamo súčasťou deja.
V Rotterdame, najväčšom európskom prístave, prekladajú žeriavy tovar z podpalubia do dokov.
Na mori sa práve odohráva dráma: požiarna loď likviduje požiar na tankery.

Mosty sa dvíhajú, zaoceánske lode štartujú na ďalekú cestu. Až keď sa skloníte bližšie k hladine, zbadáte na dne dômyselné koľaje, po ktorých sa lode pohybujú.
Ani ľudia tú nechýbajú, hoci merajú len pár centimetrov. Povaľujú sa na piesočných plážach, prechádzajú po uličkách starého Amsterdamu, pochodujú v šíkoch, cestujú ...
Na futbalovom štadióne prebieha finále majstrovstiev sveta Holandsko : Španielsko, tribúny sú plné divákov, hrajú sa hymny. V neďalekom lesoparku prebieha rockový koncert. Niekde v ďalších uličkách vítajú osloboditeľov z II.svetovej vojny, inde sa na balkóne opaľuje mladá deva a o kúsok ďalej sa koná rušný syrový trh.
Stredobodom Madurodamu, čo sa záujmu  mužskej návštevníckej populácie týka, je  maketa amsterdamského letiska Schiphol. Pozorovať po ploche rolujúce lietadla vydržia niektorí chlapci dlhé minúty. Vzletu niektorého z lietadiel sa ale zatiaľ nedočkajú.
Malé deti asi do 4 rokov zaujme asi najviac zmenšenina lunaparku so všelijakými kolotočmi, hojdačkami a dráhami.
Súčasťou parku sú aj zmenšeniny moderných stavieb, veľkých administratívnych budov, diaľničných mostov a vodných stavieb.

Nuž je to detský svet, ale videl som tu prevážne dospelých a zaujatie na tvárach bolo rovnako veľké ako u tých najmenších. Za seba môžem povedať, že ma Madurodam úplne pohltil. Keďže s fotografiami, "vďaka" zlému počasiu, nie som vôbec spokojný, budem pevne dúfať, že sa sem za nejaký čas vrátim. A nielen kôli lepším fotkám. Veď mesto sa stále buduje a nejaké novinky určite pribudnú.

História:
Madurodam má pomerne zvláštne históriu. Bol otvorený v roku 1952 a hoci je to bez debaty zábavný park, založený bol jednak ako vojnový pamätník, jednak ako charitatívna nadácia.
Pri zrode Madurodamu bola pani Boon van der Starp, pracujúca v roku 1947 pre nadáciu, ktorá práve hľadala vhodný zdroj príjmu pre svoju činnosť. Zaujalo ju miniatúrne mestečko v anglickom Beaconsfielde, ktorého majiteľ venoval veľkú časť tučných ziskov londýnskym nemocniciam. V tom čase pán a pani Maduro z Willemstadu hľadali spôsob, ako postaviť pomník svojmu jedinému synovi. George Maduro, vojnový zajatec (pred vojnou študent práv v Leidene), zomrel začiatkom roka 1945 v Dachau.
Rodný dom Georgea Madura
Po stretnutí s pani Boon van der Starp sa pán a pani Maduro rozhodli venovať značnú sumu peňazí na vybudovanie miniatúrneho mestečka, namiesto "normálneho" pamätníka svojmu synovi.
Zárobok z prevádzky Madorodamu je venovaný na dobročinné účely, a to Študentskému sanatóriu. Nadácia parku Madurodam tak podporuje mládež.
V parku nájdete aj zmenšeninu rodného domu Georgea Madura vo Willemstade na ostrove Curacao.
Prvou starostkou Madurodamu sa stala  kráľovná Beatrix.

Madurodam v číslach:
Rozloha:  18 000 metrov štvorcových
Počet obyvateľov:  66 000
Celkom osobných a nákladných automobilov:  4542
Počet prejazdených kilometrov na jedno osobné auto:  14 000
Počet prejazdených kilometrov na jednu vlakovú súpravu:  16 000
Celkom vlakových súprav:   13
Celkom električkových súprav:  5
Celkom lietadiel:  15
Výška navigačnej veže na letisku Schiphol: 4 m
Počet kufrov na letisku:  500
Počet miniatúrnych stromov:  5236
Počet lodí:  40

Ostatné informácie
Vstupné 2010          Ceny pre skupiny od 20 ľudí       Individuálne
Dospelí                               € 10,25                       € 14,50
Deti 3 - 11 rokov (vrátane)    € 7,25                         € 10,50
65 +                                  € 10,25                        € 13,50
Sprievodca Madurodamom zahrnutý (k dispozícii v 13 jazykoch)
• obrázkový sprievodca mesta s plánkami v rôznych jazykoch možno zakúpiť pri pokladni
• invalidné vozíky môžete bezplatne rezervovať

Otváracia doba:
1. január až 31. marec denne 09:00 - 18:00 hodín
1. apríl až 3. jún denne 09:00 - 20:00 hod
4. júl až 31. augusta denne 09:00 - 23:00 hodín
1. septembra až 31. decembra denne 09:00 - 18:00 hodín


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroje: internet, publikácia Vítejte v Madurodamu

­