­

krajinou10

pavlovArcheopark Pavlov je archeologické múzeum v obci Pavlov. Bolo vybudované na svahoch Pavlovských vrchov, na mieste archeologického náleziska gravettienskej kultúry z obdobia mladého paleolitu z pred cca 30 tisíc rokmi.

Po dvojdňovom tripe po Lednicko-Valtickom areáli mala už moja spoločnosť chodenia plné zuby. Našťastie stále platí, že smer jazdy automobilu určuje šofér a nie túžby väčšiny jeho posádky. Krátka odbočka z návratovej trasy nemohla uškodiť. A naozaj. Nepopieram, že možnosť výborného streetfood občerstvenia pred atrakciou pomohla. Napokon sme v múzeu strávili skoro 2 hodiny a nikto sa nenudil.
Archeopark vznikol na mieste pravekého sídliska z obdobia mladého paleolitu. Expozície sú umiestnené v podzemí. Nájdete tu exponáty pochádzajúce priamo z týchto miest, výstava vás zoznámi s každodenným životom pravekých ľudí.
Odporúčam si najskôr počkať na premietanie krátkeho filmu na začiatku expozície. Ten totiž vysvetlí, o čom to celé je. Zanietený výklad archeológov vás vtiahne do prehistórie.
 V expozícii sú prezentované najmä kamenné a kostené artefakty každodenného života, obradné predmety (venuše a figúrky lovných zvierat) a tiež kostrové pozostatky – nachádza sa tu napríklad replika trojhrobu z Dolných Věstonic. Expozícia predstavuje tiež doklady o raných fázach používania technológií tkania látok, výroby keramiky či brúsenia kameňa.
To bolo také suché sumarizovanie. Expozícia vás však vtiahne do života prvých moderných Európanov pôsobivými architektonickými aj multimediálnymi prvkami. Už len to netradičné prostredie. Múzeum je postavené 5 metrov pod zemou a nad povrch trčia len betónové monolity. Je totiž presne na mieste, ktoré dalo ľudstvu jedny z najcennejších paleolitických nálezov na svete, vrátane povestnej Vestonickej Venuše. Bolo otvorené roku 2016.
Všetko je prevedené moderným a pútavým spôsobom. Miesto vás vtiahne do mysle lovcov mamutov a je úchvatné si uvedomiť, že tam kde sa človek práve nachádza, pred 30 tisíc rokmi kempovali naši predkovia. Preukázateľne.
Všade v múzeach visia tabuľky Nedotýkať sa. Tu je všetko naopak! Dotýkajte sa, skúšajte, porovnávajte! Je tu veľa exponátov na ohmatanie, učite aj pre dospelých premiérovo. Veď, napríklad, hladkali ste už srsť líšky a soba? Alebo hroty kamenných sekier, či šípov? Dotýkali ste sa pravekých ozdôb?
Komplikáciou pri stavbe bolo odhalenie mamutej „skládky“ kostí, na ktorú narazili stavbári pri zahájení stavby v roku 2014. Kvôli tomuto nálezu museli architekti návrh prepracovať a stavenisko preorientovať. Výsledkom je zakomponovanie tridsaťtisíc rokov starej „skládky“ do priestorov expozície.
Archeopark získal ocenenie Stavba roku ČR, jeho výstavba stála Českú republiku asi 4 milióny eúr.

Vestonická venuša
800px Vestonicka venuse editVo zvyškoch pravekého ohniska ju objavili archeológovia v roku 1925. Soška je stará približne 30–⁠⁠⁠⁠⁠⁠25 tisíc rokov. Stala sa najstaršou doteraz objavenou keramickou soškou na svete.Tiež je považovaná za jeden zo symbolov pravekého umenia. Starostlivé opracovanie a fakt, že bola vyrobená z jediného kusu hliny zmiešanej s vodou, dokazujú zručnosť a vyspelé schopnosti pravekého človeka.



Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

­