­

krajinou10

apenheulJediný park na svete so štyrmi stovkami voľne žijúcich opíc z Afriky, Južnej Ameriky a Ázie.
Tak blízko k primátom sa asi nikde inde nedostanete, keďže mnohé opice sprevádzajú návštevníkov už od vstupu. Časť opíc sa tu producíruje po chodníku, priamo medzi ľuďmi, najčastejšie lemúre. Keďže si voľne pobehujúce opičky už na návštevníkov zvykli, musia sa pri vchode vykonávať opatrenia, aby nemohli vykrádať ľuďom tašky a batožinu. Na to upozorňujú mnohé veľkoplošné informačné tabule, a už to nás pripravilo na nezvyčajný zážitok.

Zoologická záhrada Apenheul v holandskej provincii Gelderland bola otvorená v roku 1971 ako prvá záhrada, v ktorej sa môžu voľne pohybovať primáty.
Mreže a sklo tu nečakajte. Prekážkou býva najčastejšie priekopa alebo voda. Voľne sa však pohybujú len opice, ktoré nie sú pre ľudí nebezpečné. Nebezpečné druhy sú samozrejme len vo výbehoch. Všetky skupiny ľudoopov a ostatných opíc majú veľmi priestranné výbehy, takže majú veľa možností ukrývať sa pred návštevníkmi.
Apenheul je tak ideálnym miestom pre primáty chované v zajatí.
Samotný názov Apenheul sa dá preložiť ako "opičie útočisko". Apenheul bol v 60. rokoch 20. storočia založený fotografom z Rotterdamu Wimom Magerom, ktorý sám vlastnil dvoch Tamarinov a bol presvedčený, že opice môžu žiť v prírodnom lesnatom prostredí po boku ľudí.
V roku 1976 boli do parku umiestnené gorily. Prvé gorilie mláďa sa narodilo o tri roky neskôr. V prvej polovici 90. rokov žili v Apenheulu dve gorilie skupiny, vedene samcami Bongom a Kibabuom. V roku 1996 bola Kibabuova skupina premiestnená do ZOO Taronga v austrálskom Sydney a ich miesto v Apenheulu zaujala skupina šimpanzov bonobo. V roku 1999 prišli do tunajšej zoologickej záhrady ešte orangutany. Skupina gorilého samca Bonga sa úspešne rozrastala až do jeho náhlej smrti v roku 2005. Bongo bol otcom celkom 27 mláďat, niekoľko jeho detí dodnes žije v Apenheulu, mnoho ďalších potomkov však bolo presťahovaných do zoologických záhrad po celom svete. Na Bongovo miesto potom nastúpil samec Jambo, ktorý sa narodil v Zoo v Krefelde. Ten sa zatiaľ stal otcom piatich mláďat. Skupinu tvorí samec Jambo (18), 6 dospelých samíc, okrem 5 mláďat ešte ďalšie tri mláďatá . Ak sa chcete s gorilami stretnúť a spoznať ich bližšie, najlepšiu príležitosť k tomu máte počas predstavenia v Bongo aréne. Trikrát denne tu ošetrovatelia predstavujú gorily návštevníkom počas komentovaného kŕmenia. Účasť goríl na tomto predstavení nie je povinná, takže ak nechcú, nemusia sa prísť predstaviť. Ak sa však dostavia, o zábavu je postarané. Počas kŕmenia vás chovatelia zasvätia do sociálnej štruktúry skupiny, vysvetlia správanie a vzťahy v tlupe. Od goríl, ich svalov a ostrých tesákov, vás oddeľuje len úzka vodná plocha a elektrický plôtik. :-D
Keďže v súčasnosti chovajú v Apenheulu takmer 40 druhov primátov, tiež niekoľko druhov malých cicavcov, kapybary, papagáje a vtáky hokko, nemusí sa váš záujem sústrediť len na gorily.
Napríklad pavilón orangutanov je nádherný.
Šimpanzy Bonobo zas žijú na priestrannom teritóriu, ktoré môžete pozorovať z vyvýšených terás.
Zoznámite sa z ďalšími druhmi opíc ako sú kapucíni, Zlatý lev Tamarin, Megaladapis, Lemúre, Paviáni, Kahau nosatý a ďalšie 

apenheul apenheul apenheul apenheul
apenheul apenheul apenheul apenheul

Voľný pobyt v prírode opiciam vyhovuje, v Apenheulu sa im vedie dobre a úspešne sa tu rozmnožujú. Apenheul sa stal populárnym nielen medzi návštevníkmi, ale aj medzi primatológmi, čo postupne viedlo k jeho ďalšiemu rozširovaniu. Napríklad začiatkom leta tu prebehol už 8. medzinárodný gorilý workshop. Zúčastnilo sa ho viac ako 140 chovateľov, kurátorov, zoológov, vzdelávacích pracovníkov i gorilých fanúšikov z 20 krajín celého sveta.
Takéto stretnutia sú dôležité pre zachovanie týchto krásnych zvierat aj vo voľnej prírode.
Zoo Apenheul je umiestnená v lesnom parku Berg en Bos pri Apeldoorne, ktorý je otvorený o hodinu dlhšie ako zoologická záhrada a platí do neho rovnaká vstupenka.

apenheul map

Otváracia doba:
28. marca - 28. októbra denne 10:00 - 17:00 hod
júl - august denne 10:00 -18:00 hod
Vstupné:
19 EUR, deti od 3 do 9 rokov 16 EUR
Adresa: J.C. Wislaan 21, Apeldoorn, Holandsko, tel: 0031 55 3575757

 

Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :
 

zdroj: www.apenheul.nl, svetadily.cz

­