­

krajinou10

P1103119 Na hraniciach Českej republiky a Rakúska, uprostred vinárskeho regiónu s bohatou históriou, sa týči majestátny zámok Valtice. Tento barokový skvost bol po stáročia sídlom mocného rodu Lichtenštajnovcov a dnes je neodmysliteľnou súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ak milujete históriu a víno, Valtice jednoducho musíte navštíviť.

Do Valtíc sme sa vybrali na bicykloch. Do mesta sme vchádzali pomedzi vinice a polia, jemne zvlnenou krajinou, a už z diaľky nás vítal zámok – mohutný, elegantný, barokový. Deň predtým sme zažili zámok Lednice s množstvom návštevníkov, ale tie davy vo Valticiach nás aj tak prekvapili. Vysvetlenie bolo jednoduché, práve sa tu konali Veľkonočné trhy.
Zámok Valtice nie je len krásnou historickou pamiatkou. Je to miesto, kde sa prepája umenie, šľachtická kultúra a moravské vinárske dedičstvo. Či už ste milovníkom histórie, romantiky, alebo len hľadáte nový výletný cieľ – Valtice vás očaria. 
Zámok tu stojí už stáročia a ak by vedel rozprávať, jeho príbehy by zaplnili niekoľko kníh. Bol domovom jedného z najbohatších a najmocnejších šľachtických rodov v Európe – Lichtenštajnovcov. Tí si ho zamilovali natoľko, že si z neho urobili svoju hlavnú rezidenciu. Prestavby trvali celé generácie, ale výsledok? Nádherný barokový palác, dominanta Valtíc, ktorý doteraz dýcha atmosférou minulosti.
Zámok slúžil rodu Lichtenštajnovcov ako „rodinný domček“. Bol ich hlavným rezidenčným sídlom rodu a svedkom mnohých diplomatických rokovaní, spoločenských udalostí aj každodenného šľachtického života.

História

Pôvodne v mieste dnešného zámku stával drevohlinitý hrad z konca 12. storočia. V prvej polovici 13. storočia bol hrad rozšírený v neskoro románskom slohu, obohnaný hradbami s dvoma bránami a priekopou.
Na konci 14. storočia areál získali Lichtenštajnovci. Počas husitských vojen bol ťažko poškodený. Za Hartmana I. z Lichtenštajna v prvej polovici 16. storočia sa valtický hrad stal trvalým sídlom jednej z vetiev rodu. V blízkosti stredovekého hradu bol postavený štvorkrídlový renesančný areál s dvoma budovami prepojenými predĺženým krídlom. Komplex bol stále opevnený.
V roku 1608 bol Karol I. z Lichtenštajna povýšený do kniežacieho stavu, čo si vyžiadalo reprezentatívne rozšírenie rodového sídla v tom čase modernom barokovom slohu, a rozsiahle prestavby a prístavby. Postupne bol prestavaný na renesančný a neskôr barokový zámok. Rôzny architekti (J.B. Fischer von Erlach, Martinelli, Beduzzi, Fillipi atď.) mu v niekoľkých etapách vtlačili dnešnú podobu.
Niektoré časti ako pôvodný hrad, alebo stará kaplnka, bolí zbúrané, iné zmenili svoj účel. Divadlo bolo pôvodne garážou pre kočiare.
Až do roku 1912 – naposledy architektom Carlom Weinbrennerom – bol zámok ďalej prestavovaný a rozširovaný a interiéry boli novo vyzdobené. Po prvej svetovej vojne sa investície do zámku zastavili a po druhej zámok pripadol štátu. Zámok desaťročia pustol a  až po roku 1989 a zaradením Lednicko-valtickej kultúrnej krajiny do zoznamu svetového dedičstva UNESCO sa začali rozsiahle práce na obnove kultúrnej pamiatky. V súčastnosti ešte stále prebiehajú opravy po tornáde z roku 2021.

Čo si nenechať ujsť

Reprezentačné sály - Sprístupnených je 21 miestností zámku a nachádza sa tu aj expozícia o kniežacej rodine, novo opravené sály a zámocké divadlo.
Barokové a rokokové zariadenie zámockých izieb poskytuje predstavu o tom, ako si v 17. a 18. storočí žili bohatí šľachtici. Prezriete si akúsi muzeálnu inštaláciu, predstavujúcu cenné predmety z Lichtenštajnského majetku a pripomínajúce významných návštevníkov a obyvateľov zámku – rakúskeho cisára Františka Jozefa I. s manželkou Elizabeth (Sisi), kancelára Metternicha či kniežaťa Jozefa Václava Liechtensteina.
Druhý prehliadkový okruh predstavuje výstavu Rytieri Rádu Zlatého rúna na Morave. Súčasťou expozície sú okrem iného dva originály Rádu Zlatého rúna a dva zlaté komornícke kľúče. Najväčšou atrakciou okruhu je obrie plátno, ktoré pochádza z 18. storočia a zachytáva rodinu kniežaťa Lichtenštajna – niekdajšieho majiteľa zámku.
Ďalej si môžete prejsť expozíciu o kniežacej rodine v II. poschodí zámku, kde sú sprístupnené nedávno zrekonštruované sály. Samotný prehliadkový okruh ponúka reinštalované osvetlenie obrazárne či unikátny porcelánový servis značky Wedgwood.
Barokové divadlo - Jedno z mála zachovaných zámockých divadiel v Európe. Môžete si tu pozrieť zákulisie a zistiť, ako sa v minulosti inscenovali opery a hry.
Divadlo bolo otvorené roku 1790 pri príležitosti návštevy cisára Leopolda II. V 40. a 50. rokoch 20. stor. bolo zničené, najprv vojnovými udalosťami a potom necitlivými zásahmi za komunistického režimu. Teraz je obnovené a pozýva na interaktívnu prehliadku.
IMG 20250420 141508Salón vín Českej republiky - V pivničných priestoroch zámku sa nachádza ochutnávková expozícia najlepších vín Česka. Zámocká pivnica je najstaršou pivnicou vo Valticiach. Ponúka návštevníkom nielen prehliadku týchto unikátnych priestorov doplnenú výkladom o histórii vinárstva, ale aj zoznámenie s produkciou najznámejšej valtickej vinárskej firmy Vinné pivnice Valtice, a.s.Ideálny záver dňa po prehliadke – s pohárom v ruke a históriou všade navôkol. 
Zámocký park bol založený v roku 1727. Začiatkom 19. storočia bola záhrada rozšírená a prebudovaná na prírodno krajinársky park s ďalekými priehľadmi. Park, znovu rozšírený po zrušení domov na farbiarskej ulici na začiatku 20. storočia, má rozlohu 14,6 ha a rastie v ňom 22 druhov ihličnanov a 63 druhov listnáčov
Zámok však nie je jediným lákadlom. Stačí pár krokov a ste v záhrade, ktorá plynule prechádza do krajiny plnej parkových stavieb, stromoradí a viníc. Lednicko-valtický areál je neskutočný – obrovské barokové a krajinárske dielo, ktoré spojilo krásu prírody a umenie človeka. Prechádzka po ňom je ako cesta časom.
Zaujímavosti Valtice nikdy nepatrili k Česku, alebo Morave. Žilo tu nemecky hovoriace obyvateľstvo. Po 1. svetovej vojne obec kvôli prechádzajúcej dôležitej železničnej trati Mikulov-Břeclav, obsadili československí legionári. Následne bola zmena nových hraníc zanesená do Saint-Germainskej zmluvy.

Praktické tipy na návštevu

Otváracie hodiny: marec – november, denne okrem pondelkov
Vstupné: cca od 7€ pre dospelého (aktuálne info na webe zámku)
Odporúčaný čas návštevy: aspoň 2–3 hodiny (s vínom aj viac 😄) 
Bonus: víno, kam sa pozrieš Valtice nie sú len o histórii – sú aj hlavným mestom vína v Českej republike. Po prehliadke zámku môžete zavítať do niektorej z mnohých vínoték, absolvovať degustáciu alebo sa vydať na cyklovýlet po vinárskej trase. Jeseň je na návštevu ideálna – s burčiakom a dozrievajúcim hroznom.


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

­