­

krajinou10

Manínska tiesňavaV tieto pekné prvé jarné dni sme sa neudržali a v jedno nedeľné popoludnie sme si urobili malú prechádzku do ďalšieho krásneho kúta našej krajinky. Manínsku úžinu nájdete za Považskou Teplou, kúsok od Považskej Bystrice. Ponúkam vám zopár obrázkov a zopár informácií.

 

Národná prírodná rezervácia, vyhlásená v r. 1967 má výmeru 118 ha. Manínsku úžinu tvorí epigenetická tiesňava Manínskeho potoka v jurských vápencoch bradlového pásma Súľovských vrchov. Tiesňava je typická vysokými skalnými stenami a divokými bralnými útvarmi, krútňavovými hrncami, skamenelinami. Vzhľadom na tienenú, vlhkú, studenú mikroklímu v tiesňave rastú v pomerne malej nadmorskej výške vysokohorské druhy a na výslnných teplých polohách skalných stien sa usadili teplomilné druhy. Vyskytuje sa tu veľa zriedkavých a chránených druhov flóry a fauny. Nachádza sa tu naučný chodník. (Ten bol v čase našej návštevy žiaľ nefunkčný).
Zdroj: VKÚ

Manínska tiesňava Manínska tiesňava Manínska tiesňava Manínska tiesňava
Manínska tiesňava Manínska tiesňava Manínska tiesňava Manínska tiesňava

Nám sa podarilo vyliezť na jednu zo stien, nie však priamym lezením, ktoré je tu mimochodom časť roka povolené, ale obchvatom zo zadu. Naskytol sa nám krásny pohľad na údolie a okolité steny. Takáto skoro-jarná príroda má svoje čaro.
Troška nás zaskočila hustá automobilová premávka cez tiesňavu.
Pod Tiesňavu sa nachádza autocamping.
Pohľad do údolia Váhu

Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

­