­

krajinou10

KľakAj keď sa zdá, že tohto roku jeseň plynulo prechádza do jari, keďže zima toho veľa neukázala, na to vhodné jarné počasie na prechádzky prírodou ešte podaktorí len čakáme. Pri plánovaní tohtoročných túr vám ponúkam túto nenáročnú, ale príjemnú vychádzku na vrchol Kľak v Lúčanskej časti Malej Fatry. Kľak (1352 m.n.m.) patrí k najkrajším a najfotogenickejším vrchom. Je známy skalnatým vrcholom a vďaka tomuto strmému úbočiu sa otvárajú pekné výhľady nielen do diaľky, ale aj do okolitých dolín a na priľahlé hrebene. Leží na južnom okraji hlavného hrebeňa  a od juhu je druhým vrcholom hrebeňa, ktorý sa prudko dvíha z Fačkovského sedla (802 m.n.m.).

Výstup na vrchol Kľaku je pomerne jednoduchý. Teda aspoň z Fačkovského sedla, z ktorého sem mieri absolútna väčšina turistov. Ďalšie výstupové trasy, ktoré vedú z Fačkova, z Vrícka a ďalších miest, sú podstatne dlhšie a je nutné pri nich prekonať omnoho väčšie prevýšenie.

vv bukovine     výhľady pod vrcholom 
 Z vrcholu  Na vrchole  Na vrchole  Na Fačkovske sedlo a Homolku z vlekmi
 Bukovina  Pohľady  Cestou späť do Fačkovského sedla   Fačkovské sedlo

Najkratšou výstupovou trasou z Fačkovského sedla sa teda vydávame na Kľak. Vo Fačkovskom sedle je parkovisko, na ktorom zaparkujeme. Počas výstupu prekonávame iba 550 výškových metrov a necelých 5000 dĺžkových metrov (5 km). Z Fačkovského sedla kráčame po širokej poľnej ceste, označenej červenou, na rázcestí pokračujeme vľavo po žltej.  Chodníkom  sa vnárame  do listnatého lesa a serpetýnami sa blížime k vrchu Reváň (1205 m.n.m.) z ktorého je krásny výhľad na samotný Kľak. Konečne prekonávame ťahavejšie stúpanie , ktoré nás privádza na rázcestie turistických chodníkov  Pod skalou pri základoch bývalej Turistickej chaty , ktorá tu podľa pamätnej fotografie stávala ešte v roku 1947. Z tohto rázcestia je to k plechovému dvojkrížu na vrchole Kľaku už len pár minút po zelenej značke.
Aj menej zdatný turista sa tak za iba dve hodiny môže kochať kruhovými výhľadmi na Strážovské vrchy,  Súľovské vrchy, Javorníky, Malú Fatru,  Kysucké Beskydy , Veľkú Fatru , Chočské vrchy i Západné Tatry , Veľká Fatru a Nízke Tatry,  pohorie Vtáčnik i Kremnické vrchy.
Späť sa vraciame po tej istej trase.
Pre náročnejších turistov doporučujem výstup na Kľak ako celodennú túru z Fačkovského sedla, po výstupe na Kľak z rázcestia Pod skalou po zelenej okolo Kľačského vodopádu  a  cez dedinu Vrícko , z ktorej sa   po lesnej ceste po červenej  z Vríckeho sedla dostanete naspäť do Fačkovského sedla .
Od Váhu po Kľak

Kľak je súčasťou rovnomennej Národnej prírodnej rezervácie, z roku 1966, s rozlohou 85,7 ha.  Predmetom ochrany je chránená vzácna zachovalá vápencová vegetácia na vrchole kopca a zachovalé lesné spoločenstvá v blízkosti vrcholu. Tunajšiu unikátnu flóru mapoval aj známy Švédsky botanik Göran Wahlenberg (v roku 1813), po ktorom je pomenované Wahlenbergové pleso vo Furkotskej doline vo Vysokých Tatrách .
Klak-TuristickaMapa.sk

Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroje: wikipédia

­