­

krajinou10

Hrady

Hrady, zrúcaniny, zámky, prírodné zaujímavosti, turistika, ZOO. Všetko, čo nájdete na našom webe zo Slovenska a blízkeho okolia (CZ, PL, HU). Kliknite na ikonu a potom za "VIAC", dostanene sa k článku s obrázkami a videom.

Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

Hrady -; Zámky, Kaštiele - flag biela; Zrúcaniny - ; Zvieratá - ; Turistika, Národné parky - ;
Iné Zaujímavosti -
; Skanzeny - flag fialova; Kláštory - klastor; Múzeá - muzeum

Žilinský
Slovensko

Hrad v Liptovskom Hrádku je v súkromných rukách. Na Slovensku nie až tak neobvyklá sitácia. Hrad Ľupča, o ktorom už som písal, alebo hrad Víglaš, o ktorom budem písať, sú však predsa len odlišné prípady. Pani Dagmar Machová je nadšencom pre históriu, ktorá časť svojho života a všetok svoj majetok obetovala tomu, aby sa z umierajúcej ruiny stal hotel s reštaráciou v múzeu. Ďakujeme.

Trenčiansky
Slovensko

Výhodné a strategické umiestnenie pod skalnou vyvýšeninou a križovatke ciest spojujúcich sever z juhom a západ s východom priťahovalo osadníkov od pradávna. Od pravekých ľudí, cez Keltov po germánske kmene Markomanov a Kvádov. História hradného brala siaha do obdobia Rímskeho impéria, čo dokazuje nápis na hradnej skale, hlásajúci víťazstvo II. rímskej légie nad Germánmi pri Laugaríciu z roku 179 n. l...
VIAC: Matúšov hrad Trenčín

Malopoľské vojvodstvo
Poľsko

Stredoveký hrad Niedzica sa nachádza na pravom brehu nádrže Czorsztyńskie v obci Niedzica-Zamek, na poľskom Spiši. Hrad sa volá aj Dunajec, (slovensky Nedeca) pretože je postavený na konci strmého ostrohu (556 m.n.m.) donedávna vyčnievajucého vysoko (až 75m) nad korytom rieky Dunajec. Až napustenie priehradnej nádrže v 80-tých rokoch výrazne zmenilo konfiguráciu terénu. Z orlieho hniezda sa stal romantický vodný hrad, ktorý patrí k najväčším turistickým atrakciám v južnom Poľsku .
VIAC: Poľsko - romantický hrad Niedzica

Bratislavský
Slovensko

Na križovatke prastarých ciest, nad dôležitými  brodmi cez Dunaj, sa nachádzajú zvyšky mohutného hradu Devín. Miesto, ktoré sa mnohokrát dôležito zapísalo do našej histórie, aby sa napokon stalo svedkom významného stretnutia mladých mužov v pamätnom roku 1836 pod vedením istého Ľudevíta Velislava. Aj dnes je to inšpiratívne miesto, kde sa dá príjemne stráviť celý deň.
VIAC: Hrad Devín

Banskobystrický
Slovensko

Ľupčiansky hrad sa nachádza v dominantnom postavení na skalnom ostrohu (asi 375 m nm) vybiehajúcom z južného predhoria Nízkych Tatier nad severovýchodným okrajom obce Slovenská Ľupča. Je najvyššie položenou hradnou stavbou na Pohroní.
VIAC: Hrad Ľupča - v rukách oceliarov.

Zlínsky
Česká republika

Ak sa veziete po známej E50 z Uherského Hradišťa na Brno, musíte si všimnúť hrad, ktorý stojí na začiatku Buchlovských hôr na vysokom kopci zďaleka viditeľný a majestátny, jeden z najstarších a najmohutnejších kráľovských hradov, hrad Buchlov. Je ukážkou stredovekej pevnostnej architektúry a miestnosti hradu dokumentujú vývoj bytovej kultúry od 15. do 19. storočia.
VIAC: Hrad Buchlov - ochránca hranice

Strana 1 z 2

­