­

krajinou10

MetajnaMetajna je pokojné, naozaj veľmi malé letovisko  na ostrove Pag, lepšie povedané na jeho konci, cesta tu končí  a ďalej nevedie, a kto vyhľadáva takéto miesto na letný oddych - Metajnu vrelo doporučujeme.  K tomu je tu ešte jeden bonus. Metajna je najbližšie letovisko ku krásnej okruhliakovej pláži Ručica, o ktorej sa hovorí ako o jednej z najkrajších pláží v celom Chorvátsku.

Metajna je malá obec v severnej časti ostrova Pag  a nachádza sa vlastne na konci Pagského zálivu, cesta tu končí a nikam ďalej nevedie, ba vlastne áno. Cestička sa vlní malým údolím, okolo políčok s bylinkami a okolo vinohradov, až končí veľkým parkoviskom pri jednej z najkrajších pláží ostrova a možno i Chorvátska - Ručica. 
Ale pekne poporiadku.
Metajna patrí medzi ostrovné prímorské dedinky, ktoré sa nazývajú Barbati. Aj keď existuje veľa stôp osídlenia pred príchodom Chorvátov na ostrove Pag, Metajna vznikla pomerne nedávno - na konci 17. alebo začiatku 18. storočia,  keď sa tu usadili rybárske rodiny Kurilić a Dapković (dnes Datković) .
Predpokladá sa, že názov Metajna je odvodený od názvu bylinky mäty, ktorú ostrovania volajú meta, aj keď Chorvátsky je to metva.
Klíma je mierne, stredomorské. Letá sú veľmi horúce a zimy sú daždivé. Metajna, ako aj celá severná časť ostrova, je v zime vystavená silnému vetru Bora. To je jeden z dôvodov, že na tejto strane ostrova rastie málo vegetácie a povrch krajiny miestami vyzerá ako na Mesiaci.
Hospodárstvo je založené na cestovnom ruchu, chovu oviec, rybárstvu a vinohradníctvu.
Malosť dedinky je čarovná  v tom, že k pláži to nemáte ďalej ako 50 metrov. Všade je ticho, počuť more, autá dedinou chodia len sporadicky...Metajna osloví tých, ktorí dávajú prednosť kľudnej dovolenke a turisticky menej vyťaženým miestam. Letovisko je pokojné, pretože, ako som už spomínal,  leží na "konci" ostrova.
Obec sa rozkladá v malej zátoke Pagského zálivu, čo vytvára krásne panoráma: od priezračnej vody zálivu, cez strmé ale zelené úbočia , po skalnaté kopce Pagu a za tým všetkým sa v diaľke týčia strmé štíty Velebitu. Záliv i zátoka sú dostatočne uzavreté, a teda chánené, takže more nie je príliš studené alebo príliš teplé, rovnako ani veľké vlny tu často nebývajú. Sezóna začína v máji a končí v októbri.
Pláž priamo v dedinke je z drobných okrúhlych kamienkov,  vhodná pre malé deti. Voda je priezračne čistá. Kto je na kúpanie náročný, potom je tu veľkým lákadlom asi 700 metrov vzdialená pláž Ručica, kto chce mať súkromie, môže zájsť za skalnatý výbežok, za ktorým je pláž Šumica, v krásnom prostredí pod úpetím kopca v tieni borovíc. Dostane sa k nej vybetónovaným chodníkom viac ako 1 km dlhým, ktorý lemuje pobrežie a je ideálny na večerné prechádzky, väčšia časť je totiž osvetlená. Chodník ďalej pokračuje a celý výbežok sa dá obísť a okolo pláže Ručica sa dá vrátiť späť do dediny. Dĺžka trasy je skoro 5 km.
Zdatnejší môžu vystúpiť  hore na kopec nad dedinou, odkiaľ sú krásne výhľady na Pažský záliv a tiež na Velebitský kanál a Velebit. Je to však cesta po ostrých kameňoch, treba pevnú obuv.
Kúsok ďalej na juhovýchod, prístupná cez skalnú planinu, alebo člnom sa nachádza ešte jedna väčšia pláž, Beritnica.
Beritnica

Medzi Metajnou a Novaljou je pravidelná autobusová doprava. Počas letných mesiacov z Metajne na pláž Zrće premáva autobusová linka.
V Metajne je malý kostolík Navštívenia Panny Márie, ktorý bol postavený v roku 1487. Zvon kostola pochádza z 1521, je to tretí najstarší zvon Zadarskej arcidiecézy.
Cez sezónu sú v Metajne otvorené tri reštaurácie, dva obchody (berú aj karty, možno platiť aj eurami samozrejme), pekáreň a tri stánky so zmrzlinou. V ponuke reštaurácií nájdete všetky druhy jedál, väčšinou morské ryby - všetky druhy rýb čerstvo ulovených miestnymi rybármi. Môžete sa tiež tešiť na  kôrovce, jahňacie, šunku, syr...
Za väčšími nákupmi jazdia turisti z Metajny do mesta Novalja. Chýba tu ponuka vodných atrakcií ako napríklad vodné bicykle. V reštauráciách po večeroch občas hrajú naživo. V pizzerii Riva sa môžete pripojiť na internet cez Wi-fi, ale to má dnes aj väčšina majiteľov apartmánov. Blízkosť mesta Novalja (12 km) ponúka  možnosť pre dynamický nočný život s mnohými diskotékach (preslávená je havne pláž Zrče), barmi, reštauráciami a obchodmi.

Ručica Ručica Metajna pláž Plat pri Zuboviči
Metajna Metajna, chodník na pláž Šumica Metajna Metajna
Metajna pláž Šumica pláž Šumica Metajna,v pozadí Velebit

gallery icon
Čo ďalej môžete vidieť na ostrove Pag:
ostrov Pag
mesto Pag
Novalja - najkrajšie západy slnka (pláže Zrče, Caska, Planka)
olivovníky v Lune
Metajna na konci sveta


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

zdroj: www.metajna.com, wikipedia

­