­

krajinou10

Polaroid 636 close-upPolaroid 636 close-up. Už ste niekedy fotili Polaroidom? Aj v tejto digitálnej dobe má Polaroid + Impossible čo ponúknuť. A tomu kúzlu okamžitej fotografie sa dá ľahko podľahnúť. Vytriezvenie príde keď si človek spočíta náklady. A aby to nejako ustál, povie si : aj tak to zato stojí.  ;-)

Bože, polaroid, svet instantnej, alebo vraj  správnejšie  -  okamžitej, fotografie...prečo mi to tak dlho trvalo? Kým som vyskúšal toto veľkolepé kúzlo modernej a pritom dávnej doby? No tak sa to stalo, že na všetko sa čas vždy nenájde, ale pekne po poriadku a hlavne od začiatku.
Mal som nejakých 14 rokov a na návšteve boli u nás Amerikáni, teda mamin strýko, ktorý emigroval niekde v tridsiatych rokoch a domov sa prišiel pozrieť až v rokoch osemdesiatych, s americkou manželkou a ďalším Amerikánom, ktorého ani nepoznal, ale dostali spolu vízum a museli sa po ČSSR pohybovať spolu, aby bolo pre eštébe jednoduchšie ich stráženie.
No to je jedno. Pamätám si, že v istej chvíli môj prastrýko vytiahol ten čudesný prístroj, odfotil nás, tuším dvakrát, jednu fotografiu nám nechal, a jednu pre brata, druhého prastrýka, ktorý vtedy vízum nedostal.
Pamätám sa ako z fotografie strhol čiernu fóliu a potom s ňou mával, akoby sa ovieval. To bolo kúzlo, to sme pozerali, keď sme sa na tom kúsku lesklého papiera zjavili po chvíľke, aj keď sme sa o Polaroidu čosi počuli, real je real.
Nuž tu fotku mám dodnes a je to jedna z mála fotografií z tej doby, kde som spolu s oboma rodičmi.
A keď som si konečne našiel čas a chuť si polaroid vyskúšať, pomyslel som si, že to už je pasé. Veď  kto by už len v tejto digitálnej dobe vyrábal niečo také?
Ale keď Polaroid v roku 2008 zavrel svoju divíziu týkajúcu sa okamžitej fotografie, časť zamestnancov založila pokračovateľa výroby fotografických médii do Polaroidov - Impossible project. Na Slovensku sa momentálne ani nedajú kúpiť, len doviezť z vonku a ešte k tomu tá cena - 20€ za 8 snímkov. To veru nie je zábava pre rodinný rozpočet.
Mimochodom Impossible začalo vyrábať svoj vlastný fotoaparát za "ľudovú cenu" 350 dolárikov.
Kúpil som za 18 € Polaroid, s ktorým už dávno nikto nefotil, takže takú mačku vo vreci. Opäť len niečo do vitríny. Problém je totiž v tom, že batérie, aby si ho človek mohol vyskúšať, či to cvaká, blýska a vôbec, ešte žije, sú len v tej kazete s filmom. Ono to funguje, aj keď tam už film nie je. Baterky nejakú dobu vydržia. Našťastie fungoval, stav ako nový, aj s návodom a krabicou. Paráda. Keďže sme sa z rodinou tak strhli s fotením s touto mašinkou, obrázky sú väčšinou rodinné a nepublikovateľné. Preto je ich dole len pár.
Ale ako sa vlastne fotí s takým Polaroidom?
Z krabičky vybalíte plastovú kazetu zabalenú vo vákuovom obale. Strčíte do fotoaparátu. Už v tejto chvíli očakávajte, že sa niečo udeje. Za hlučného škrípania sa úzkeho otvoru vysunie kúsok plastu, taký deklík, povedal by som. Ak to nečakáte, ako ja, môžete sa naozaj zľaknúť.
A potom už môžete fotiť.
Nečakajte nič kompaktného, tento Polaroid je veľký a neforemný kus plastu, spúšť je skôr tlačidlo, hľadáčik zas akási rúrka, blesk blýska zakaždým, je to naozaj strašne hlučné a keď mechanizmus vytlačí exponovanú fotografiu z aparátu, aj tak musíte asi pol hodiny čakať.
A výsledok? Akési ploché, zažltlé, malé obrázky, ktoré nasimulujete na normálnej digitálnej fotografii v bárs-akom editore. Toľko pre skeptikov, ktorí majú určite pravdu. My ostatní si budeme vychutnávať reálne fotenie s Polaroidom, až kým úplne neskrachujeme, pretože nič iné sa ani nedá očakávať pri týchto cenách médii od Impossible.
Ale aj tak budem tvrdiť, že to stojí za to. Napokon ste určite ani nič iného odo mňa nečakali. Pretože. Neviem kto by to robil, že si z digitálnej fotografie spraví cez filter polaroid niečo, čo potom to vytlačí, aj s tým čudným rámikom, ktorý je dole širší. Kto by to robil, ak by potreboval obrázok čo najskôr hotový. Vytlačený. V ruke.
Starší polaroid sa dá kúpiť od 40 € v bazároch a média Impossible bezproblémovo v Českej republike, napríklad na www.fotoskoda.cz.

Polaroid 636 close-up Polaroid 636 close-up DAL 5202 DAL 5204


Polaroid 636 je klasickým zástupcom legendárnej rady 600, najobľúbenejšieho typu od Polaroidu. Polaroid 636 je vybavený close-up (približovacou) šošovkou pre makro, portrét zblízka alebo napríklad selfie.  Fotoaparáty Polaroid typu 600 sú jednoduché prístroje obľúbené vďaka svojej robustnej konštrukcii, kompaktným rozmerom a jednoduchej aickej expozícii. Môže ich tak používať aj úplný začiatočník. Fotoaparát využíva tzv. Integrálne filmy Impossible typu 600, ktoré už obsahujú batériu. Pre fotenie tak nič iné ako fotoaparát a film nepotrebujete.

­