­

krajinou10

sigma 17 70mm 2.8 4.0 os hsmAlebo aj : Za málo peňazí, ešte menej muziky.
Nuž môj prvý kontakt s objektívom od Sigmy vôbec nevyzeral zle. Objektív v dobrej cene, s dobrými parametrami pre amatérske použitie mi vytrhol tŕň z päty, aspoň tak sa mi v tedy zdalo.
Sigma 17-70 mm f/2,8-4 DC MACRO OS HSM.

Slušná kresba, výborný rozsah, dobrá svetelnosť, známa značka...prečo to nekúpiť?
Objektív som kupoval z druhej ruky polročný a bez známok používania. A naozaj výborne slúžil.
Keď sa vekom priblížil k 3 rokom, začal sa z objektívu ozývať zvláštny zvuk, také cinknutie optických členov pri zoomovaní, a to len v určitej polohe.
Približne pri 24mm (APSC). Obraz v hľadáčiku poskočil a optický stabilizátor prestal fungovať, alebo sa ešte naopak obraz viac roztriasol. Objektív v podstate použiteľný len na najširšie ohnisko.
Dobre, veď dáme do opravy.
Na SK sú len neoficiálni opravári objektívov od Sigmy. Z opravou si neporadili, chýba im náhradný diel. Problém je v privádzacom vodiči do stabilizátora obrazu a ten je na SK nedostupný. Problém by mohol vyriešiť servis Sigmy v Prahe. Otázna je cena i trvalosť tejto opravy, pretože podľa môjho názoru je za všetko zodpovedná konštrukčná chyba tohto objektívu. Na tento názor mám dva dôkazy.
Prvým je, že rovnaká chyba sa sa ukázala na identickom objektíve od Sigmy s bajonetom pre Canon, ktorý (na moje odporúčanie :-( ) kúpil kolega pre svoj Canon Eos 550D. Tak sa stalo už po 2 rokoch používania. Podotýkam, že v oboch prípadoch ide o amatérske nasadenie, naozaj nič viac. Je to jediná ďalšia takáto Sigma v mojom okolí. (Takže 100%)
Druhým dôkazom je, že Sigma nedávno celkovo inovovala tento objektív, úplne jeho konštrukciu a dáva naň 4 roky záruky.
V neposlednom rade Vám Google nájde dostatok nešťastných majiteľov tohto objektívu na internete. Problém sa skoro vždy týka optického stabilizátora a skoro vždy sa chyba ukázala až po záručnej dobe.
Moje odporúčanie? Rozhodne nebrať prvú verziu tohto objektívu. To platí pre nové i bazárové kúsky.
Čo sa týka druhej verzie a iných objektívov od Sigmy, to zaleží od toho ako si vážite svojich peňazí a či ste natoľko bohatý, aby ste kupovali takéto objektívy, ktoré nevydržia, pretože, čo sa mňa týka, do tejto rieky menom Sigma už veru nevstúpim.
A ako dopadne môj objektív?
Neviem. Ešte je tu riešenie: nechať si ho za 35€ zafixovať v servise. A máte potom verziu bez OS.
Bohužiaľ pre mňa je stabilizátor podstatný, keďže často točím video a tak sa budem musieť poobzerať niekde inde.
Má niekto podobné skúsenosti so Sigmou?
Naozaj by ma zujímalo, či som si prirýchlo neurobil zlý názor...  :-(

­