­

krajinou10

P2410034Mirrorless, alebo ak chcete Bezzrkadlovky sú tu a ako sa to hovorí: Džin vypustený z flaše len tak nezmizne.
Micro 4/3 sú najmenšie (http://j.mp/2XhZgZY), s najmenšou optikou, ale aj s najmenším čipom. Fyzické obmedzenia sú známe. Vyšší šum a väčšia rovina ostrosti. Šum vynecháme. Ale ak máme radi pekný bokeh, situácia sa komplikuje, aj keď systém pre vás ponúka aj lacné svetelné pevné objektívy, čo tak sa pozrieť niekam inam?
Lensbaby tu je dávnejšie aj pre olympus a panasonic a zábava môže začať.


Najľahšia cesta k zaujímavému bokehu to isto nie je. Lensbaby nemá autofokus, musíte ostriť ručne, krúžkom na tele podľa hľadáčiku, alebo displeja. Výhoda bezzrkadloviek je v tom, že vám s ostrením pomáhajú, napríklad farebným označením ostrých častí v zábere. Prípadne lupa - zväčšenie obrazu. To je naozaj veľká pomoc.
Takže môžeme používať Lensbaby Composer, alebo, ako v tomto prípade, Lensbaby Tilt Adaptér s Composerom.
Lensbaby Tilt Adaptér umožňuje použitie akéhokoľvek objektívu Nikon. Vlastnosťou tohto adaptéra je možnosť naklonenia optickej osi a tým pádom aj zmena roviny zaostrenia. Na Tilt Adaptér môžete tiež nasadiť zoastřovaciu časť Composer, v tomto prípade Composer Focus Front a získate tak Composer s Tilt Adaptérom. Táto kombinácia vám umožní využiť možnosti výmennej optiky systému Lensbaby. Fotografie v galérii mám s  Double Glass Optic:

  • Ohnisková vzdialenosť - 50 mm
  • Výmenné clony (f/2, f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16, f/22)
  • Minimálná vzdialenosť ostrenia - 45 cm

Páčia sa mi portréty vytvorené pomocou tejto kombinácie. Krajina pôsobí dojmom miniatúry. Toto sa síce dá nasimulovať v editore, ale určite je s tým menej zábavy, ako pri reálnom fotení. Bokeh je zaujímavý a pôsobí dobre. Extrémne roztiahnuté objekty v pozadí sú nezvyčajné. Celkovo sa mi fotenie s Lensbaby páčilo a začínam rozumieť, prečo je tak obľúbené, aj keď cena nových je, podľa mňa, prehnaná.


Ako sa používa Lensbaby Tilt Adaptér?
Na Tilt Transformer môžete nasadiť akýkoľvek objektív s bajonetom Nikon. Pomocou guľového čapu môžete teraz naklápať váš objektív v akomkoľvek smere. Mimoriadny rozsah naklápania vám poskytne kontrolu nad veľkosťou a umiestnením zaostrenej plochy na vašich fotografiách. Veľkosť ostrej časti obrazu ovplyvňujete voľbou clony. Clona sa mení pomocou priloženého nástroja - prísavky.
Pri clone f / 2 bude pruh zaostrenej časti obrazu veľmi úzky s množstvom odleskov. Pri clone f / 22 bude ostrý pruh široký s minimom odleskov. Extrémne naklopenie pri odclonenom objektívu bude mať za následok veľmi úzky pruh. Naklápaním objektívu máte možnosť ovládať umiestnenie zaostreného poľa. Naklápaním doprava alebo doľava získate vertikálny pruh. Naklápaním priamo hore a dole získate pruh horizontálny a diagonálnym pohybom umiestnenie pruhu diagonálne. Tilt Transformer umožňuje dvakrát väčší rozsah naklápania ako štandardné tilt-shift objektív. Jediným obmedzením Vašej kreativity je teda len vaša fantázia.


­