­

krajinou10

imm027_N27.jpgAk sa potulujete radi po bazároch, môžete natrafiť na nejaký pekný kúsok aj z fotografickej histórie.
Mne sa to podarilo v Holandsku, kde som našiel pod hromadou plastových kompaktov z nedávnej doby aj masívne telo zaujímavého fotoaparátu Canonet 28 v cene pár euro.

Moc som neveril, že za tú cenu (12€) bude fungovať.
Kúpil som baterky, založil film a kým som pochopil ako sa ostrí s diaľkomerom, vyšiel v časopise FOTO článok o Canonete 17.
To sú mi náhody ;-)
Model New Canonet 28 sa vyrábal v rokoch  1971 až 1976.

Canon_Canonet_28_front.jpg

Táto lacná varianta vychádzala z prémiového  prístroja Canonet QL 17. Určený bol ako kompaktný prístroj pre náročnejšie rodinné fotografovanie na kinofilm. Bol vybavený pevným objektívom Canon 40mm f/2.8 a centrálnou závierkou s expozičnou aikou, aickou synchronizáciou blesku (len od Canonu) a diaľkomerom. Mal plne aický režim EE. Používal batérie, ktoré sa ako náhrada PX 625 dajú kúpiť aj dnes.
Fotoapartát je diaľkomer, ako napríklad preslávená Leica. V strede hľadáčika sa zobrazuje malý žltý štvorec, v ktorom pri zlom zaostrení sú zdvojené línie. Tie treba dostať otočením tubusu ostrenia na objektíve za seba  tak, aby sa správne prekrývali. Potom je zaostrené. To funguje v dobrom svetle spoľahlivo, v zlom svetle už nie.
Fotoaparát fotí veľmi dobre, na môj vkus až pridobre, aj napriek použitému preespirovanému AGFACOLLOR, ktorý už vo svojej dobe nebol považovaný za nejakú zvlášť kvalitu. Fotografie sú pekné a čisté, so zaujímavým bokehom. S fotoaparátom sa fotí pohodlne a jednoducho.
Ak ho porovnávam s LOMOM LCA, musím konštatovať, že je to iná liga, aj keď sú tieto dva kompakty skoro súčastníci.
Veľkosť je kompaktná, asi ako dnešné bezzrkadlovky, hmotnosť cez pol kila je ale určujúca.
Konštrukcia je masívna a zrejme vydrží aj nešetrnejšie zaobchádzanie.
Dizajn je pekný retroštýl, ktorý sa môže páčiť všetkým.
Na nete sa dá zohnať od 30€, keďže bol vyrobený v miliónoch, nie je veľký problém naň natrafiť.
Za jeho veľký návrat sa dá pokladať rok 2011, kedy sa objavil v teenagerskom sci-fi filme, “Som číslo štyri”. To opätovne vyvolalo vlnu záujmu o tento model.
V budúcnosti ho chcem preveriť BW filmom, tak ak sa niečo vydarí, určite to sem zas pridám.


Typ : diaľkomerný fotoaparát

Výrobca : Canon
Rok začatia výroby : 1971
Film : 35 mm s rýchlosťou 25 až 400 ASA
Objektív : 1:2,8 / 40 mm ( 5 šošoviek v 4 skupinách )
Závierka :  Naprogramovaná uzávierka s rýchlosťou / clona kombinácia 1 / 30 sec / 1:2,8 až 1 / 620 sec / 1:14.5 .
Clona : aicky alebo ručne , 1:2,8 až 1:16
Hľadáčik : svetlý hľadáčik s 0,6 × zväčšením , prekrýva sa diaľkomer , rýchlosť uzávierky, kontrolná stupnica a značky paralaxy
Meranie : CDS fotobunka nad objektívom v rámci krúžku filtra ( EV 8-17 pri rýchlosti filmu ASA 100 ) . Závierka je uzamknutá, ak je prístroj ukazuje pre- alebo podexpozície
Batérie : 1,35 V batéria typ PX625
Posun filmu : pretáčanie pomocou tlačidla vpred a vzad pod spúšťou
Flash : Sánky s druhým kontaktom umožňujú použitie Canolite D blesku v režime aickej expozície . Iné typy bleskov môžu potrebovať adaptér a môžu byť použité iba s 1 / 30 sec . rýchlosť. uzávierky s ručným nastavením clony
Rozmery 125 × 75 × 61 mm
Hmotnosť : 550 g

­