P1060320V Leteckom múzeu v Kunoviciach nie sú medzi návštevníkmi a vystavenými exponátmi žiadne bariéry. V rámci jedného vstupného sa môžete pozrieť do vnútra letúnov, počúvať rádiokomunikáciu posádok s letiskovou vežou Kunovice a nasať leteckú atmosféru.

Letecké múzeum v Kunoviciach v blízkosti miestneho letiska je zaujímavé múzeum, kde možno vidieť rôzne lietadla (22), prevažne tie, ktoré sa vyrábali či vyrábajú v leteckých závodoch v Kunoviciach (športové aj dopravné), legendárne aerotaxi, ale i vojnové stíhačky (MIG 15, MIG 21) či bombardéry, jeden vrtuľník, ale tiež  dopravné lietadlo "špeciál" TU-154M, ktorým lietal prezident a aj napr. hokejisti pri návrate z Nagana.
Pri niekoľkých strojoch je možnosť po schodíkoch nahliadnuť do kokpitov. Dopravné lietadlo je možno prejsť celé. Najväčšiu radosť sme teda mali z otvorených modelov lietadiel, do ktorých sme mohli nakuknúť.  V dobe našej návštevy sa to ešte netýkalo spomenutého Tu-154M, v súčasnej dobe je možné nahliadnuť aj do neho.
Zvuková kulisa pri prehliadke lietadiel zážitok umocňuje ... len zavrieť oči a predstaviť si, že sa naozaj letí. Na vystavených lietadlách je vidieť, že majú svoje nalietané a že boli často používané. Nečakajte moderné nablýskané interaktívne múzeum, je to naozaj skôr zbierka šrotu, o to viac ale oceníte, ze exponáty nie sú oplotené a keď sa ich dotknete, nič sa nestane. Zážitok je potom naozaj intenzivný.
Ocenili sme aj informačné cedule k jednotlivým modelom. Príležitosť prezrieť si tieto lietadlá takto pekne zblízka je lákavá, ale čisto na jednodňový trip zo Slovenska je to málo. Celkovo návšteva vám môže zabrať maximálne pár desiatok minút. Doporučujeme ešte pridať ďalšie zaujímavosti z okolia. Napríklad Velehrad, archeoskanzen Modrá, alebo hrad Buchlov, či zámok Buchlovice, všetko je to tu v okruhu pár kilometrov.


Vznik Leteckého múzea v Kunoviciach sa datuje do roku 1970, kedy bolo založené ako dobrovoľná organizácia Slováckého aeroklubu. Po revolúcii sa presťahovalo na pozemky, na ktorých má svoje lietadlá doteraz. Spočiatku bolo budované ako múzeum lietadiel vyrobených či kooperovaných v továrni v Kunoviciach. Neskôr sa letecký park rozrástol aj o stroje iných výrobcov a z armády. Letecké múzeum je dodnes spravované partiou nadšencov a dobrovoľníkov, ktorých počet kolíše medzi šiestimi až dvanástimi členmi.
V pokladni múzea je možné zakúpiť suveníry aj drobné občerstvenie. V areáli, ale mimo múzea, je ale aj reštaurácia a toalety. Platiť možno aj platobnou kartou.
OTVORENÉ
APRÍL - OKTÓBER
Od 1. apríla do 31. októbra - otvorené denne vrátane dní voľna a štátnych sviatkov
Apríl - jún, september a október: 9:00 h - 12:00 a 12:30 - 17.00 h.
Júl - august: 9:00 h - 12:00 a 12:30 - 20:00 h.
NOVEMBER - MAREC
ZATVORENÉ!
 VSTUPNÉ
Dospelí 80, - Kč
Zľavnené vstupné 60, - Kč

 

Nájdi si cestu
    Show the options

štart :  alebo 

Cieľ      :  alebo 

zdroje: wikipedia, www.museum-kunovice.cz