Janíčko a MarienkaPavol Dobšinský bol najvýznamnejší zberateľ slovenských rozprávok a povestí a jeho príbehy dnes žijú napríklad aj na Donovaloch. Na svahu pod penziónom Šafran totiž vyrástla v roku 2009 čarovná dedinka, trochu zvláštna pri pohľade z diaľky a zblízka podobná filmovým kulisám. Slovenské deti dobre poznajú rozprávky Pavla Dobšinského a práve nimi sú inšpirované celé Habakuky.

Kým sa sa dostanete k dračej papuli, ktorá je vstupnou bránou, musíte zaplatiť vstupné. Tu vás čakajú prvé prekvapenia, ktoré patria k tým menej príjemným. Za prvé, kartou sa tu platiť nedá a za druhé, v celom areáli si za eura nič nekúpite, musíte si ich zmeniť v bankomatoch, alebo v zmenárni na tunajšiu menu: tzv. Habakuky. Zlatý je za 1 euro, strieborniak za 50 centov. Pozor! Spätná výmena nie je možná.
Ale ak sa na toto pripravíte, zábava sa môže začať.
Habakuky sa stavali takmer rok podľa návrhov výtvarníka a herca Pavla Hadača. Domčekom v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry, dominuje Škrupinový zámok s jazierkom. Ďalšie čarovné domčeky majú rozprávkové mená ako zakliate Čierne mesto, Hodovňa, Železná hora, Slnečník či domček Proroka Raka. Všetky stavby sú z prírodného materiálu, aby pôsobili čo najpresvedčivejšie. Jeden z nich je venovaný nášmu významnému skladateľovi Svetozárovi Stračinovi a nachádza sa tu zbierka hudobných nástrojov a ďalších predmetov z jeho pozostalosti. Lenže tu nebudete len obzerať domčeky, to by bola za chvíľku nuda. Pripravte sa na celodennú zábavu, pretože tu sa neustále niečo deje.
Celý deň prebiehajú divadelné predstavenia. Vždy sa odohrávajú niekde inde v areáli. Sú tu totiž až 3 amfiteátre a dve veľké budovy s hľadiskom. Predstavenie sa pred začiatkom hlasno vybubnuje. A keď sa zhromaždí obecenstvo, môže sa začať. Nie všade sa zmestia aj dospelí, predsa len deti majú prednosť, ale predstavenie pri Perníkovej chalúpke sme si nenechali ujsť. Že verzií tejto rozprávky ste videli neúrekom? Tu je ďalšia a nenudí, deti sa bavia, dospelí sa bavia. Hyperaktívna Marienka prebieha publikom a tu niekomu sadne na kolená, tu si odpije z pohára, tam prehodí hlášku, alebo niekomu ukradne čiapku.(Mne) Samozrejme to nie je len o tom, hlavne sa komunikuje, s deťmi, veď o tie tu ide. Striga je hrôzostrašná a strašne zábavná. A Janko je proste Janko. Na záver sa koná skúška odvahy: ktoré dieťa sa so strigou dokáže odfotiť na pamiatku?
mapa hbkkAle herci sú tými, čo robia toto miesto výnimočným. Pretože stále niečo vymýšľajú, aj medzi predstaveniami. Tu sa k deťom nenápadne pripojí strašidelná striga, tu sa víla prihovára a niekde na pozadí beží diskotéka so súťažou. Hrajú tu ako profesionáli, tak aj študenti umeleckých škôl.
A ak by toho ešte nebolo dosť, dole v areáli sú ešte preliezačky a zvieratká. A na dôvažok, okrem príbehov môžete obdivovať aj remeselníkov pri ukážkach svojho umenia.
A načo je tu teda tá spomenutá tunajšia mena? Ak tu chcete stráviť celý deň, čo odporúčame, musíte doplniť kalórie. Z takzvaných hodovní sa na vás aj tak valí toľko vôní, že neodoláte. Tunajšie menu je jednoduché: guláš, halušky, hranolky a palacinky. Kvalita je primeraná, rady nie. Na jedlo sa načakáte. Hlavne deťmi obľúbené palacinky sú viac-menej nedostupné. Za zlaté a strieborné habakuky si môžete kúpiť aj výrobky remeselníkov, či iné suveníry v obchodnom dome Kúrnik Šhopa Senter. Ak vám napokon nejaký habakuk ostane zabudnutý vo vrecku, nezúfajte, dá sa nosiť na krku ako ozdoba, alebo sa môže stať súčasťou numizmatickej zbierky.
Horšie je, ak sa k habakukom nemôžete dostať, bankomaty sú prázdne, alebo nefungujú a v zmenárni je tým pádom, aké prekvapenie, opäť rada.
Celkovo tento výlet vyjde pre celú rodinu na pár desiatok eur a treba s tým počítať. My si ale myslíme, že je to cena  za tento celodenný zážitok primeraná. Predsa len, údržba areálu a skvelý personál sa za pár mesiacov trvajúcu sezónu musia zaplatiť.

Vstupné
(3-99 rokov) 10 €
Dieťa do 3 rokov zdarma
Otvorené 2020
27.jún – 31.august  PO – NE 09:30 – 18:00 

Nájdi si cestu
    Show the options

štart :  alebo 

Cieľ      :  alebo 


zdroje: habakuky.sk