­

krajinou10

IgraneĎalším miestom na Makarskej riviére priam stvoreným pre pokojnú rodinnú dovolenku je malé stredisko Igrane. Napriek svojej neveľkej rozlohe a krátkej turistickej tradícii, v súčasnosti ponúka dostatočný dovolenkársky servis a dokonca aj historicko - kultúrne zážitky. Samozrejmosťou je krásne prírodné pobrežie.

V samom srdci Dalmácie, 15 km od Makarskej, leží pekná dovolenková dedinka Igrane.
Igrane sa nachádza na rovnakej geografickej pozícii ako ostatné prímorské strediská Makarskéj riviéry. Nad Igrane sa týči horský masív Biokovo a samotná dedina je stupňovito rozložená na pobreží.
Rady starých, obnovených i nových domov na prudkom svahu zostupujú k moru, prístavu a dlhým kamienkovým a piesočnatým plážam. Mediterianska klíma aj vegetácia a množstvo štrkových pláží sú predpokladom pre pobyt turistu vo výnimočne kvalitnom prírodnom prostredí. Nedotknutá príroda, čistý vzduch i more, aj množstvo slnečných dní umožňujú dovolenkárom veľmi príjemný pobyt. Pozdĺž dlhej pláže vedúcej až do Živogošće vedie promenáda, pri ktorej sa nachádzajú apartmánové domy, množstvo reštaurácií s typickou mediterianskou kuchyňou, kaviarne, obchodíky.
VzdalenostI:
len 15 km od Makarskej , 77 km od Splitu , 140 km od Dubrovníka a 80 km od Medugorje . Blizko je aj ostrov Hvar - 40 minút plavby lode . Na ostrov Brač , Korčulu i poloostrov Peljesac je možné sa doplaviť za 2-3 hodiny z blízkeho prístavu Drveník.
Najdôležitejším objektom, ktorý ponúka ubytovanie, stravovanie a ďalšie služby je Hotel Punta***.
Privátne ubytovanie disponuje 1000 lôžkami v apartmánoch a izbách.
Nájdete tu aj zmenáreň s obchodom so suvenírmi, požičovňu vodných skútrov, člnov, lehátok atď.
Pri vjazde do Igrane nájdete aj turistickú kanceláriu, kde dostanete všetky informácie o ubytovaní a turistických službách.

kostolík sv.Michala Farský kostol sv.Márie Ružencovej  veža Zalina Kula  Igrane
 Igrane  Farsky kostol sv.Márie Ružencovej Igrane - Hotel Punta Igrane - hotel Punta
Igrane Igrane Igrane Igrane


História a súčasnosť
Názov Igrane je od slova “igra” a “igrati” (hrať). Igrane sa prvý krát spomína asi v r. 1430. Overená zmienka pochádza skôr z 10. 3. 1466.
V Portolano Magliabecchi bol na pobreží nájdený rímsky sarkofág, čo je dôkazom, že miesto bolo osídlené už v rímskych dobách. V stredoveku tu bola dobre fungujúca farnosť pri kostole sv. Michala. V čase tureckej okupácie tu dokonca pastorizovali františkánov od Živogošće.
Obyvatelia tu žili ako i v iných oblastiach Makarského prímoria. Teda najskôr žili pod úpätím Biokova v horách, tam sa zaoberali pastierstvom a poľnohospodárstvom. Postupne sa začali sťahovať k moru. Tak vzniklo Horné a Dolné Igrane. Dnes sa obyvateľstvo zaoberá aj rybolovom. Igrane bolo v minulosti tradičným centrom pestovania olív, v poslednom čase doteraz zanedbávané olivové háje boli onovené a postavený najmodernejší závod na spracovanie olív. A samozrejme, že v poslednej dobe tvorí hlavný zdroj príjmu turizmus.
Pamiatky
Najdôležitejšou a zároveň najcennejšou pamiatkou na Makarskom prímorí je najstarší stredoveký starochorvátsky kostolík Sv. Michala z 11.storočia.Nachádza sa nad Igrane v pohorí Biokovo, asi 300 m n.m.Bol postavený na konci 11. alebo začiatkom 12. storočia a bol používaný po dlhú dobu ako farský kostol.Neďaleko od kostola bola stará dedinka Markovic-Kačic, kde sa začiatkom šestnásteho storočia našiel text v chorváčtine z kroniky kňaza Dukljanina.
Keď schádzate z magistrály do Igrane, prvé čo uvidíte je prekrásny Farský kostol Panny Márie Ružencovej, ktorý bol postavený nad obcou roku 1752. V roku 1906 bol obnovený a roku 1939 rozšírený o dve bočné kaplnky, čím získal tvar kríža. Dominantou celého Igrane je zvonica patriaca k tomuto kostolu.
Pod zvonicou je jedna z najcennejších pamiatok v Igrane, a to Zalina Kula, obranná veža. K Zaline Kule sa viaže legenda o igranskom mladíkovi Ivanu Antiticu Zali, po ktorom je pomenovaná. Slúžila jemu a jeho vojakom na obranu Igrane pred tureckými najazdmi. Zalina Kula, aj keď je viac ako 400 rokov stará, je veľmi dobre zachovalá.
V dolnej časti Igrane je palác rodiny Simic-Ivanisevic, ktorý bol postavený v 18. storočí, ako letné sídlo.



zdroje: wikipedia, franjevci-split.hr

­