­

krajinou10

Biograd na MoruBiograd na moru je známe a obľúbené prázdninové mestečko. Nachádza sa v oblasti severnej Dalmácie medzi mestami Zadar  a Šibenik , uprostred jadranského pobrežia v Pašmanskom prielive, zovreté zálivmi Soline a Bošana. Je významným jachtárskym centrom s dvoma prístavmi a plážami vyznamenanými Modrou vlajkou.

Centrum mesta Biograd leží na malom poloostrove, ktorý je obklopený prístavom a dlhou promenádou pozdĺž mora. Z brehov Biogradu sa Vám otvorí prekrásny pohľad na Pašmanský prieliv a okolité ostrovy, ktoré chránia mesto i celú riviéru pred silným vetrom. Priamo pred mestom sú ostrovčeky Planac a Sv. Katarina s majákom a v pozadí sa rozpína ​​ostrov Pašman, kam denne skoro každú hodinu vypláva z Biogradu trajekt do dedinky Tkon.
Mesto Biograd na Moru je populárny prímorským letoviskom s bohatou históriou a má zhruba 5 500 stálych obyvateľov.
K rozvoju turistiky v Biograde na moru došlo medzi prvou a druhou svetovou vojnou. Prvý hostia boli Česi, ktorí začali prichádzať už začiatkom roka 1920. Prvý hotel bol postavený v roku 1935 na mieste dnešného hotela Ilirija.
Biograd sa stará o pestrosť ponuky pre turistov a môžete sa tu venovať naozaj skoro všetkým športom. K prioritám patrí Nautika a športovo - rekreačná turistika. Za udržiavanie pekného vzhľadu mesta a bohatú zeleň získal Biograd prestížne európske ocenenie v roku 2007 - Strieborný kvet Európy -  za upravenosť miesta.
Prístav pre jachty - marina má pozoruhodnú atrakciu, a to podmorské osvetlenie. Ako jediný na svete inštaloval podmorské svetla. Zatiaľ ho osvetľuje 9 silných svetelných zdrojov, v pláne je ich však 40. Osvetlenie je už dnes veľmi efektné a vzbudzuje veľkú pozornosť návštevníkov.
O zaujímavé zážitky z dovolenky sa starostlivo stará aj miestne turistické združenie, ktoré každoročne pripravuje pestrý program, ktorý zahŕňa rad vystúpení speváckych, tanečných a kultúrnych spolkov, populárnych spevákov alebo národnú prehliadku domácich výrobkov vrátane ochutnávky. Ak patríte ku gurmánov, potom si tu prídete na svoje, staré centrum mesta je doslova prešpikované reštauráciami, pizeriami a konobami, kde môžete ochutnať typickú miestnu kuchyňu alebo dobré domáce víno.
Väčšinu príjmov miestne obyvateľstvo získava z rybárstva, poľnohospodárstva a turistiky.
Odporúčame návštevu miestneho Vlastivedného múzea (Zavičajni muzej), ktoré sa nachádza v centre na pobreží a v lete je otvorené aj vo večerných hodinách. Biograd sa môže pochváliť radom pláží, ktoré sú väčšinou kamienkové.
Pláž Dražica - hlavná mestská pláž je ocenená tzv. Modrou vlajkou, sa nachádza v juhovýchodnej časti letoviska, medzi hotelom Adriatic a plážou Soline. Dá sa k nej dôjsť z centra pešo za 10 minút, po pekne upravenéj pobrežnej promenáde, ktorá je lemovaná kaviarňami, stánkami s občerstvením a suvenírmi. Kamienková pláž Dražica sa pokladá za najkrajšiu pláž v tejto časti severnej Dalmácie a vďaka svojej popularite je veľmi navštevovaná. Pláž dlhú okolo 300 metrov obklopuje borovicový háj, v ktorého tieni sa možno schovať pred letným žiarom. Veľkou prednosťou pláže je pozvoľný vstup do mora, takýe je vhodná pre rodiny s deťmi. Ponúka návštevníkom početné zábavné, športové a ďalšie možnosti - je tu požičovňa športového vybavenia, vodných skútrov, člnov a vodných bicyklov, potápačské centrum a ďalšie. Severný okraj pláže tvorí bazén Ilirija s morskou vodou a hľadiskom pre divákov, ktorý využíva tunajší klub vodných pólistov. Večer sa tu organizujú rôzne programy a koncerty. Na opačnej strane pláže, na malom polostrovčeku stojí vysoký tobogan s bazénom. Na pláži sú sprchy, prezliekarne, toalety, ležadlá, plážový bar a reštaurácia. Telesne postihnutí tu nájdu špeciálne upravený vstup do mora.
Biograd na MoruV blízkom okolí sa nachádzajú 3 národné parky: NP Paklenica Kornati  a NP Krka Navštíviť môžete i parky prírody - p.p. Telaščica a p.p.Vranské jazero. Okrem nádherných pláží a bohatej ponuky ubytovacích kapacít je prednosťou i možnosť športovo-rekreačných aktivít (plachtenie, potápanie, basketbal, plážový volejbal, futbal, tenis, ...). Tenisové terény patria k jedným z najväčších v oblasti a sú osvetlené. V priebehu celého roka sú tu organizované mnohé športové súťaže a to najmä plavidiel.
Vďaka priaznivému podnebiu je to ideálnym miestom pre dovolenku. Priemerná teplota v júli  je 24 ° C.


Pôvodne stála na tomto mieste liburnská (ilýrská) osada Blandone. V ranom stredoveku sa nazývala Alba Civitas, tj. Biele mesto, odtiaľ teda názov Biograd. V 11. stor. bola sídlom chorvátskych kráľov, od pol. 11. stor. tiež sídlo biskupov. V roku 1102 je tu korunovaný chorvátsko-uhorský kráľ Koloman.
Dôkazom bohatej histórie Biograde na Moru sú početné cirkevné stavby: 
kostol Sv. Stošije (1761.)
ranno románsky kostol Sv. Ante (13. st.)
kostol Sv. Roka (16. st.)
bazilika Sv. Ivana (11. storočí), ktorá prežila zničenie mesta vojskami Benátskej republiky v roku 1125. Najväčší rozkvet Biograd na Moru zažil za čias, keď bol hlavným mestom chorvátskych stredovekých kráľov za vlády chorvátsko-uhorského kráľa Kolomana. Význam Biogradu ako chorvátskeho mesta sa dvíha za vlády kráľa Petra Krešimira IV. v druhej polovici 11. storočia. Stáva sa sídlom biskupstva a jednou z hlavných rezidencií chorvátskych kráľov. Kráľ Petar Krešimir IV. necháva postaviť katedrálu Sv. Jana s rovnomenným benediktínskym kláštorom a 25. marca 1060 mu udeľuje kráľovskú imunitu. 
 Biogradská katedralaV roku 1202, keď bol Zadar (Zara) okupovaný Benátčanmi a križiakmi zo štvrtej krížovej výpravy, utieklo mnoho obyvateľov do Biogradu. Potom, čo sa občania do Zadaru vrátili a obnovili ho, začali Biograd nazývať Stará Zara (Zara vecchia).
Počas 13. a 14. storočia bolo mesto pod vládou vojvodov z Cetiny, templárskych rytierov z vrán a vojvodov Subic z Bribir.
V roku 1409 bolo mesto začlenené do Benátskej republiky a zostalo jej súčasťou až do jej konca v roku 1797. Počas benátsko-tureckých vojen bolo mesto značne poškodené a v rokoch 1521 a 1646 dokonca vypálené. V 16. a 17. storočí sa v Biograde formovala chorvátska armáda, ktorá sa značne angažovala vo vojne proti Turkom. V rokoch 1991-93 bolo mesto značne poškodené dlhodobým bombardovaním počas vojny o nezávislosť.
Do konca 19. storočia malo mesto opevnenie s kruhovými vežami. Katedrála, trojlodná bazilika Sv. Jána, ktorá  bola zničená a pozostatky trojloďovej baziliky pri kláštore sv. Jána boli odkryté a zakonzervované. Zo ženského kláštora Sv. Tomáša zostali iba fragmenty. V okolí boli nájdené pozostatky menšieho kostola s pivnicou a v jeho blízkosti starochorvátske hroby. V širšom okolí sa nachádzajú praveká náleziská a zostatky antického akvaduktu.


zdroje: www.biograd-na-moru.com

­