­

krajinou10

Dnes má meniny : Miroslav Zajtra : Vieroslava Pozajtra : Benjamín

cvo

Baška VodaZ niekdajšej malej osady nachádzajúcej sa okolo silného prameňa pitnej vody vzniklo veľké a známe turistické mesto Baška Voda. V Baške Vode očaria každého dovolenkára krásne dlhé pláže z drobných kamienkov a hrubého piesku, typické pre Makarsku riviéru. Popularita Bašky Vody medzi Slovenskými a Českými turistami je taká veľká, že sa vám môže stať, ze tu stretnete známych, ktorých ste doma už roky nevideli.

Snáď v žiadnom stredisku na Makarskej riviére a možno v celom Chorvátsku nie je slovenský, alebo český jazyk počuť tak často.  Baška je u nás naozaj veľmi obľúbená a sú na to dobré (i zlé) dôvody.
Baška Voda je významné a obľúbené letovisko a tiež dôležitý prístav na Makarskej riviére.
Leží 10 km severozápadne od Makarskej a 5 km juhovýchodne od Brely v Splitsko-dalmatínskej župe.
V okolí sa pestuje vinná réva, olivovníky, figovníky, višne maraska.
Jadranská magistrála tu vedie nad obcou a neobťažuje svojou prevádzkou rekreantov.
Prednosťou Bašky Vody je bohatá vegetácia vrátane borovicových lesov, ktoré dosahujú až k dlhým kamienkovým plážam. Aj jej poloha pod hradbou pohoria Biokovo je veľmi malebná. Letovisko patrí k najobľúbenejším v Strednej Dalmácii, proti Brele má však menej exkluzívny, skôr ľudovejší ráz.
Predtým bola Baška Voda obchodným, rybárskym a poľnohospodárskym miestom; teraz je pre čisté more, krásne píniové lesy a nádherné pláže vyhľadávaným cieľom európskych turistov.
Nájdeme tu historické pamiatky, múzeum i miesta pre zábavu a odpočinok.
V Baške Vode očaria každého turistu krásne dlhé pláže z drobných kamienkov a hrubého piesku, typické pre Makarskú riviéru. Pláže sa tiahnu niekoľko kilometrov oboma smermi. Vďaka pozvoľnému vstupu do vody sú vhodné aj pre rodiny s malými deťmi. Príjemný je borovicový porast, ktorý dosahuje až k plážam a počas letných dní poskytuje príjemný tieň.
Hlavná pláž, zvaná Nikolina (predtým Južna plaža) bola vyznamenaná tzv Modrou vlajkou kvality.
Cez sezónu sú pláže až preplnené a človek potrebuje sem-tam aj ostré lakte aby si vybojoval svoje miesto pri vode. To je ale osud všetkých hlavných pláží na Makarskej riviére. Kapacita hotelovej a apartmánovej výstavby je okolo 10 tisíc ľudí, hlavné pláže však nestíhajú.
Ak si chce človek vychutnať more v kľude, mal by voliť inú destináciu, alebo prísť mimo sezóny, alebo si predĺžiť cestu k moru, to znamená ísť až za mesto, kde sú pekné okrajové pláže.
Ak si chcete naopak užiť rušnú a zaujímavú dovolenku, je Baška Voda fajn. Je tu niekoľko diskoték a pekná promenáda lungo mare, ktorá vedie k juhovýchodu cez Baško Polje do Promajny a Bratuš, alebo obráteným smerom do letoviska Brela.
Veľký kemp sa nachádza v blízkom letovisku Baško Polje.
Nad Baškou Vodou sa nachádzajú opustené dediny Topići a Bast, v ktorých sa dochovala stará podbiokovská vidiecka architektúra. V posledných rokoch sa mnohé staré domy obnovujú, a existuje aj niekoľko veľmi atraktívnych pohostinských objektov zariadených v sedliackom prostredí starých hostincov, z ktorých sa naskytá prekrásny pohľad na Bašku Vodu, hladinu mora a ostrovy.
Začiatkom XXI. storočia ako jedno z najkrajších turistických miest na Jadrane získava Baška Voda niekoľko rokov za sebou najprestížnejšie ocenenie v Chorvátsku - „Plavi cvijet“ (Modrý kvet) so zlatou známkou.
Výlety z Bašky Vody
- Vychádzky do podbiokovských podhorských dedín Bast a Topići; často sa spájajú s ochutnávkou tamojších poľnohospodárskych výrobkov, vína, pršutu.
- Výlety do pohoria Biokovo
- Výlety loďou na ostrovy Brač, alebo Hvar, alebo plavba po Makarskej riviére.

Baška Voda Baška Voda Baška Voda Baška Voda Baška Voda


gallery icon

Dejiny:
Archeologické nálezy svedčia o tom, že územie dnešnej Bašky Vody bolo obývané už približne 4 000 rokov pred Kristom a že hlavným motívom osídľovania tohto územia bol prameň pitnej vody. V dobe bronzovej, teda v dobe, kedy Stredomorie osídľovali chovatelia dobytka, dochádza kvôli prameňu vody a pastvinám k prvým zrážkam medzi rôznymi kmeňmi. Preto sa na výšine Gradina v centre dnešného mesta na obranu prameňa vody formuje opevnené osídlenie, ktorého hradby boli postavené do kamenného múru postaveného na sucho. V antike na mieste Bašky Vody vzniklo osídlenie Aronia a vedci okrem archeologických nálezov opierajú svoje tvrdenie aj o Tabulu Peutingeriana, mapu, na ktorej je presne na mieste dnešnej Bašky Vody vyznačené osídlenie s rovnakým názvom.
V neskorej antike od konca IV. do VII. storočia dochádza k prieniku barbarských národov a obyvateľstvo na Gradine stavia pevnosť, do ktorej sa mohlo nielen uchýliť pred výpadmi, ale aj sledovať vstup do Bračského kanálu. 
Neďaleko Gradiny bol nájdený aj značný počet hrobiek z obdobia antiky s množstvom vecí vložených do hrobu (lampy, šperky, sklený riad, sošky Euterpy a Kupida atď.). Okrem rímskych nápisov aj iné náhrobné nápisy uvádzajú ilýrske mená, z čoho možno usúdiť, že popri rímskych novoosídlencov tu bolo aj početné pôvodne ilýrske obyvateľstvo. 
V VII. storočí dochádza k prieniku Slovanov, ktorí obsadzujú Aróniu a tá prestáva jestvovať. Počas nasledujúcich tisíc rokov niet ani stopy po urbanistickom usporiadaní života pri mori. Len pastieri z Basty privádzajú dobytok do blízkosti mora a napájajú ho z basczi vodi, prameňa pitnej vody a treba predpokladať, že prvé domy boli postavené ako prístrešia pre pastierov.
Koncom XVII. storočia, keď pominulo nebezpečenstvo pirátov a po vyhnaní Turkov (1684) sa obyvateľstvo vracia na pobrežie a pomaly buduje nové osídlenie, ktorého názov, Baška Voda, sa prvýkrát spomína v roku 1688.
Prvou verejnou stavbou je neskorobarokový kostol sv. Lovru, ktorý bol postavený v r. 1750 na základoch antickej stavby.
Okrem poľnohospodárstva sa obyvateľstvo obracia k moru a zaoberá sa rybolovom a námorníctvom.
Prvá škola sa otvára v r. 1845, kostol sv. Nikolu (Mikuláša) sa stavia v novoromantickom slohu v r. 1889 a v r. 1900 sa otvára aj pošta.
Výstavbou prístavu v r. 1912 sa Baška Voda stáva významným prístavom tejto oblasti, cez ktorý sa rozvíjal intenzívny obchod medzi ostrovmi a Zabiokovím.
V tridsiatych rokoch XX. storočia bratia Sikavicovci stavajú prvý baškovodský hotel Slavija, ktorý v r. 1936 na Svetovej výstave v Londýne získal ocenenie a zlatú medailu za komfort, kuchyňu a dobré vína. Spoločnosť pre skrášľovanie miest sa zakladá v r. 1933 a významný rozvoj turizmu sa začína po výstavbe Jadranskej cesty.

plan mesta baska voda DAL 7172 baskavoda letecky

 

Nájdi si cestu
    Show the options
štart :
 alebo 
Cieľ      :
 alebo 
 

zdroje: ckvt.cz, baskavoda.hr, makarskainfo.com

galapagos222

Krajinou.sk © 2008-2019 krajinou(zavináč)gmail.com
GDPR

­