­

krajinou10

Pomohli Vám naše stránky? Páči sa Vám, že sú skoro bez reklám? Ak chcete, tu nám môžete pomôcť.

Pošlite na beh stránok:

Most nova MaslenicaJar ešte poriadne ani neprišla a ľudia už pomaly začínajú plánovať letné dovolenky. Keďže veľa Slovákov každoročne uprednostňuje obľúbené Chorvátsko, niet sa ani čomu čudovať. Mnohí cestujú k moru vlastným autom a takúto dovolenku treba vždy riadne premyslieť a naplánovať. Či už ste skúsený vodič alebo sa chystáte na podobnú cestu prvýkrát, rozhodne ju netreba podceňovať. Poradíme vám, na čo všetko myslieť a ako sa na cestu riadne pripraviť.

1. Urobte si predbežný rozpočet cesty
Pokiaľ nechodíte na podobné dovolenky každý rok, hrubý sumár nákladov môže pri plánovaní cesty a celého pobytu pomôcť. Ubytovanie a strava tvoria asi najväčšiu časť rozpočtu. Nemalé financie sú však potrebné aj na cestu samotnú. Keď si spočítate reálne náklady na pohonné látky, diaľničné známky, mýtne poplatky či prípadné občerstvenie po ceste, lepšie budete vedieť, koľko hotovosti držať pri sebe. Pri ceste do zahraničia je tiež vhodné mať pri sebe aj dostatočnú finančnú rezervu pre prípad núdze či neočakávaných situácií. Netreba zabúdať ani na cestovné poistenie, hoci to si dnes už viete uzatvoriť veľmi výhodne cez internet. 
DAL 66842. Naplánujte si presnú trasu  
Cesta vlastným autom má viacero výhod, no najväčším negatívom je, že za volantom budete celý čas sedieť vy. Možno sa počas cesty budete môcť vystriedať s partnerkou či kamarátom, no stále ide o energeticky náročnú činnosť, ktorá si vyžaduje pozornosť a sústredenie. S dôkladne naplánovanou cestou dorazíte do cieľa včas a bez problémov, čím sa vyhnete stresovým situáciám. Okrem presnej trasy je potrebné myslieť aj na jednotlivé zastávky. V prípade, že cestujete v aute viacerí, je dobré oboznámiť s plánovanými zastávkami aj ostatných spolucestujúcich. Predídete tak zbytočným dohadovaniam a zdržovaniu počas cesty. S plánovaním cesty úzko súvisí aj výber vhodnej navigácie. Hoci dnes existuje nespočetné množstvo aplikácií a mobilných navigácií, nespoliehajte sa len na ne. Odporúčame mať vždy k dispozícii aj aktuálnu mapu lokality a širšieho okolia – pre istotu.
Paklenica3. Dajte si skontrolovať vozidlo
Hovoríte si: „Na čo? Veď s ním jazdím každý deň.“ Vozidlo však môže na kratšie vzdialenosti fungovať dokonale a až pri dlhších trasách sa môžu začať ozývať problémy. Ideálne je, ak vám kontrolu vozidla spravia v autorizovanom či vami osvedčenom servise. Bezchybný technický stav, funkčná rezerva a platné PZP sú veci, bez ktorých na dovolenku vyraziť nemôžete. V dostatočnom predstihu si preto skontrolujte, či vám poistenie auta nevyprší počas dovolenky. Ak by táto možnosť hrozila, musíte si nové PZP uzatvoriť ešte pred odchodom. Ak máte na auto uzatvorené aj havarijné poistenie, skontrolujte si jeho územnú platnosť a v prípade potreby si ju môžete krátkodobo rozšíriť aj na vašu cieľovú krajinu.  

4. Nachystajte si všetky doklady
Okrem základných dokladov, ako občiansky preukaz či pas, budete potrebovať aj zopár ďalších vecí. Jednou z nich je asistenčná kartička k cestovnému poisteniu, na základe ktorej vás v prípade úrazu ošetria. Dobré je ak pri sebe budete mať aj európsky preukaz poistenca, hoci ten vám zabezpečí starostlivosť iba v takom rozsahu, aký majú domáci. Keďže cestujete vlastným autom, DAL 6729nesmiete zabudnúť na všetky dokumenty k vozidlu – vodičský preukaz, technický preukaz, zelenú kartu, ktorá slúži ako doklad o platnom PZP, a samozrejme tlačivo správy o nehode, ideálne aj kópiu v angličtine alebo v jazyku danej krajiny.

5. Nezabudnite na drobnosti
Benefit vlastného auta často vytvára dojem, že si na dovolenku môžete vziať čokoľvek. Každé auto má však svoju maximálnu nosnosť, ktorú nemožno prekročiť. Pred cestou si preto vždy zvážte, ktoré veci budete skutočne potrebovať. Vlastné jedlo a nápoje, hudba či hry pre deti vám spríjemnia a skrátia cestu. Drobnosti ako pero (na vypísanie diaľničnej známky a pod.), baterka, dáždnik, vrecko na odpadky, papierové a vlhčené vreckovky, slnečné clony na okná či univerzálny nožík, patria zasa k tým praktickejším pomôckam. Zabudnúť by ste nemali ani na bezpečnosť – počet reflexných viest v aute by mal zodpovedať počtu dospelých cestujúcich. Hodiť by sa vám mohli aj dôležité čísla a kontakty, ktoré je dobré mať vždy po ruke. V neposlednom rade treba myslieť aj na dobrú náladu – idete si predsa oddýchnuť k moru, takže zachmúrené tváre a starosti nechajte na tých pár dní doma.

­