1146165872_prva.jpgČiernobiela fotografia má svoje veľké čaro. Kedysi sme túžili po farebných
kinofilmoch  a teraz z farebných fotiek "namáhavo" vyrábame čiernobiele fotografie.
Prečo? Čaro odtieňov dvoch farieb je totiž neprekonateľné. Ako na to?
Dozviete sa, ako to robím ja.

Opäť na túto úpravu používam Zoner.
Stačí na to aj free verzia posledného Zoner Photo Studio. Tento návod je spracovaný na Zoner PS 17 free.
Stiahnúť si ho môžete tu.  Verzia je v angličtine.  Pokiaľ si najskôr stiahnete plnu verziu, s 30 - dňovou plnou funkčnosťou, tá sa vám po spomenutých 30 dňoch prepne do režimu free. Pre domáce práce na fotografiách je to úplne postačujúci program.
Pokiaľ chcete mať hnaď od začiatku verziu v Free, ale v češtine, môžete vyskúšať tento postup.
Stiahnite si obe verzie. Najskôr nainštalujte  30-dňovú verziu  a potom Free verziu. Program vám dá na výber, ktorú verziu chcete používať.
Teraz späť na upravovanie.
V tomto programe a tejto verzii, teda free verzii programu Zoner PS 17, môžete peknej čiernobielej fotografie dosiahnúť dvoma spôsobmi.
Pri prvom použijeme funkciu Odtiene šedej vo Filtroch.
Tu treba zvoliť metodu Uživatelská, dole zaškrtnúť Normalizovať. Potom už len záleží na vašej predstavivosti a vkuse, a je na vás, ktorý výsledok pri pohybovaní šúpatkami budete považovať za najlepší. Náhľad si môžete zväčšiť v okne lupou a na detaile obrázku pozorovať správanie sa, zmeny v obrázku pri uprednostnení niektorého z kanálov.
Pri fotografii na obrázku bolo výhodné pre lepšie podanie pleti stiahnuť modrý kanál, a pre zväčšenie kontrastu pridať červený kanál.
Každá fotografia je však osobitný prípad a všeobecná rada na tento typ upravovania neexistuje, treba len skúšať a skúšať.
Upravy cez Filtre
Upravy cez Filtre
Druhý spôsob je ešte jednoduchší. Použijeme Rychlé filtre.
Stačí kliknúť na filter Black & White a fotka je čiernobiela. Bohužiaľ free verzia neumožňuje určiť silu filtra, ale nič vám nebráni ho použiť viackrát.
Filter B&W
Napokon dôležité je nezabudnúť na pridanie kontrastu. Na to použijeme funkciu Upraviť farby, kde sa sústredime na Kontrast a nebojíme sa pridať viac.
Čiernobiela fotografia často stojí a padá na kontraste, preto treba znovu skúšať a pridať aj 25%.
Pokiaľ budete mať nejaké nejasnosti, alebo pripomienky k tomuto článku, môžete mi to napísať do komentárov.