­

krajinou10

200705272043_ra.pngNedávno som narazil na dva zaujímavé programy. Kto hľadá free alternatívu k Photoshopu, mohol by tomuto článku venovať trochu svojho času.

 

 Prvým programom je Raw Therapee.

RawTherapee slovak

Program je dostupný pre Windows aj pre Linux. Už pri inštalácii si môžete všimnúť, že zároveň s programom inštalujete knižnice GTK, takže je jasné, že jeho základom je gimpácky plugín UFraw. Podľa môjho názoru je však kvalitnejší, či už ovládaním, funkciami a výstupmi. Napríklad výborným ťahákom je možnosť odstrániť šum priamo pri spracovaní rawu, úprava kriviek, vydolovanie svetiel a tieňovvytvorenie populárneho HDR, atď.
Napokon, jednoduchšia inštalácia tiež nie je na zahodenie. Podpora fotoaparátov je slušná, ale ako budú pribúdať nové prístroje do podpory je otázne.
Program podporuje aj 64 bit. operačné systémy a pre windows je aj v portable verzii, teda prenosnej, bez nutnosti inštalácie. Z nej sú aj nasledujúce screenshoty.
Priznámsa , že šedo-šedý vhľad je pre mňa nepužiteľný a písmenka sú na čítanie primalé. Našťastie sa dá všetko upraviť.
V ľavom dolnom rohu sa dostanete do nastavení, kde si zmeníte farby vzhľadu aj veľkosť písmen.
Slovenčinu, či češtinu v programe už nájdete, nastavuje pri inštalácií.

Ďalším programom je Artweaver .

art.jpg

Program je vyvíjaný ako umelecký, maliarsky software iba pre Windows.  Je dodávaný v dvoch verziach Artweaver Free a Artweaver Plus za 34€.
Radi by ste využívali schopnosti profesionálneho bitmapového editora ale máte hlboko dovrecka na Adobe Photoshop? Vyskúšajte tento program. Je totiž skutočne vernou kópiou Photoshopu, vrátane rozloženia všetkých ovládacích prvkov. A rozhodne to nie je zápor, práve naopak. Samozrejme všetky schopnosti Photoshopu nemá, ale do  strednej pokročilej úrovne musí každému stačiť.
Program už existuje pár rokov a určite sa môžeme tešiť na ďalšie zlepšenia  v budúcnosti. Program podporuje slovensky jazyk.
V podstate tieto dva programy plus Picasa od Googlu (pre organizáciu fotografií v počítači) môžu tvoriť základnú a free (teda zadarmo) softwarovú výbavu amatérskeho fotografa.

­