­

krajinou10

000029.jpgLomo znamená Leningradskoje Optiko- Mechaničeskoje Objedinenije. Lomo kazí fotky. Vinetuje, kazí kresbu, mení farby podla seba a vôbec veľmi zle sa s ním fotí. A práve preto s ním fotím veľmi rád.Pohodový

 

Nuž, ako začať.
Lomo (myslím tým presne vcelom článku typ LOMO LC-A) je, bolo, a, zrejme, bude, fenoménom, o ktorom už teraz vznikajú legendy a oslovuje časť fotografujúceho ľudstva natoľko, že zakladá weby , kluby, organizuje súťaže a vymýšľa dokonca pravidlá .
Legenda: Možno má tento príbeh skutočne reálny základ, pretože LOMO vzniklo v krajine neobmedzených možností, kde je naozaj možné všetko. Doporučujem však zachovať nadhľad:
"Celý príbeh loma začal ako vystrihnutá scéna z Jamesa Bonda. Tých zlých (rozumej - KGB) jedného dňa napadlo, že by
to mohla byť celkom zábava, keby agentov Jeho Veličenstva dokázali sledovať a fotografovať aj v noci.
Samozrejme nenápadne.
A tak si súdruhovia v Leningrade sadli do laboratória a vyvinuli lomo – fotoaparát, ktorý dokáže robiť fotky bez blesku v noci. Pretože ale zistili, že pri starostlivom vývoji urobili niekoľko chýb a že fotoaparát nefotí úplne presne a dokonalo, od konšpiračných teórií nakoniec upustili a svoju vedeckú prácu sa rozhodli odtajniť i bežným súdruhom."
cosina-lomo.jpg

 

 

 

 

 

 Skutočný začiatok bol asi dosť prozaickejší a sovietski vedci len urobili to, čo robili celú sovietsku éru, t.j. kopírovali. Elektroniku, autá, atómovú bombu, jednoducho vzali výrobok, rozobrali ho a dokonale okopírovali, niekedy aj vylepšili (to neplatí u LOMO LCA-1, ba naopak). Tentokrát si vzali japonský fotoaparát Cosina-cx1 a ten pekne okopírovali a začali vyrábať v miliónoch kusoch. V osemdesiatych rokoch to bol vraj hit, a celé východné spoločenstvo, od Kuby po Vietnam, vraj fotografovalo lomom. Potom prišli na trh fotoaparáty s kvalitnejším výstupom a jednoduchšou obsluhou a lomo skončilo v bazároch. Tam ho začiatkom 90-tych rokov objavili bratia Boschovci z Rakúska pri návšteve Prahy. Fotoaparát ich natoľko očaril, že sa vybrali priamo k zdroju, do Leningradu, práve sa meniaceho na Petrohrad. Do Rakúska si priniesli zmluvu a na západ novú vlnu lomo-šialenstva. Neskôr, nelogicky, Rusi v Petrohrade zastavili výrobu, ale bratia Boschovci si poradili. Súčiastky začali vyrábať v Číne a montovať v Rakúsku. V súčastnosti ponúkajú taký prepracovaný a široký sortiment, že to zaskočí určite každého nováčika. Značka Lomography je ich registrovanou obchodnou značkou.

 000023.jpg dalibor_stefanatny_3x3odpoledn.jpg  000013.jpg 

V podstate, obľuba loma trvá do dnes a sporadicky sa články o ňom objavujú na webe i v tlačených časopisoch neustále. Fotia s nim aj profesionáli, a v ich rukách sa dokument z loma dostáva do inej dimenzie. Práve fotografie jedného takého profíka (Martin Plitz), respektíve, jeho súbor o českých fastfoodoch, vytvorený lomom a preexpirovanými filmami sa mi zapáčil natoľko, že ma presvedčil o opodstatnenosti existencie podobných čúd aj vo svete digitálnej dokonalosti 21.storočia.
Lomom sa nefotí ľahko, človek nevidí výsledok svojej práce ani v hľadáčiku, pretože sa ostrí odhadom, od boku, tzv.-lomí sa. Zo začiatku môže byť odpad skutočne veľký a môže odradiť. Našťastie to nebol môj prípad, lomo mi sadlo do ruky, akoby som s nim fotil odjakživa. Ale nie som klasický lomista, snažím sa komponovať, teda nestrieľam od boku.
Výhodou loma je jeho nenápadnosť a výzor. Hlavne pri živej fotografii, streets-foto, kde sú ľudia v strehu pred zrkadlovkami, a ostatnými vážne vypadajúcimi fotoaparátmi, lomo pôsobí naivne, až smiešne, odľahčuje situáciu už svojím zjavom. Napokon, mne sa s ním dobre fotia ľudia, ktorí moju zrkadlovku moc neznesú.
A napokon výsledok. Zaujímavý, iný, nie dokonalý, skôr naopak, vlastne úplne naopak. Vinetácia, ostrosť(skôr celoplošná totálna mäkkosť kresby) a farebná úskočnosť dokážu totálne zahnať digitálnu nudu!
Samozrejme záleží od vkusu, poznám množstvo ľudí, seba pred nedávnom nevynímajúc, ktorí podobné snaženia nechápu, nerozumejú im, ba ich rozčuľujú až do nepríčetnosti, pretože v dobe digitálnej dokonalosti sa taký obrazový hnus jednoducho, nehodí! :-D
Staršie LOMO LCA-1 sa dá zohnať v bazároch od 1000KC do 3500KC a nové sa dá kúpiť za 250€.Mne sa dostalo do rúk náhodou, kolega si spomenul, že ho začiatkom 90-tých rokov kúpil a neskôr za-skladoval a keďže tiež nič nevyhodí, lomo sa našlo a teraz, v pôvodnom stave a s asi desaťročnými baterkami, slúži mne...ešte raz, DÍKY, HONZO!!!
Mrkající

­