V tieni Petzvala

3Túžba po zaujímavom, nezvyčajnom až efektnom bokehu býva neraz bohužiaľ limitovaná hĺbkou vrecka. Teda tým, ako má človek hlboko do vrecka. Teda cenou, čo je človek ochotný za tento zázrak zaplatiť, aby som sa konečne presne vyjadril. Lacnejšia eventualita ako sa dostať ku kruhovému bokehu sa volá Lensbaby Twist 60.

Čítať ďalej: V tieni Petzvala

Zábava s detským sklíčkom (Lensbaby)

P2410034Mirrorless, alebo ak chcete Bezzrkadlovky sú tu a ako sa to hovorí: Džin vypustený z flaše len tak nezmizne.
Micro 4/3 sú najmenšie (http://j.mp/2XhZgZY), s najmenšou optikou, ale aj s najmenším čipom. Fyzické obmedzenia sú známe. Vyšší šum a väčšia rovina ostrosti. Šum vynecháme. Ale ak máme radi pekný bokeh, situácia sa komplikuje, aj keď systém pre vás ponúka aj lacné svetelné pevné objektívy, čo tak sa pozrieť niekam inam?
Lensbaby tu je dávnejšie aj pre olympus a panasonic a zábava môže začať.

Čítať ďalej: Zábava s detským sklíčkom (Lensbaby)

Oprava cteného Panasonicu 12-32

problem panasonic 12-32Panasonic vyrobil miniatúrny základný objektív priam sa pýtajúci umiestniť na nejaký Panasonic GX, alebo Olympus OM-D. Naozaj malý palacinkový dizajn je praktický pri dodržaní nečakanej optickej kvality. Je tu však malá chyba krásy, ktorá môže prekvapiť a potrápiť. Objektív je malý v zloženom stave, ak s ním chcete fotiť musíte ho mierne vysunúť. Toto riešenie už tak vábne nevyzerá, človek má podozrenie, že to dlho nevydrží. A naozaj. Jedného krásneho dňa mi jedná časť - zoomovací krúžok ostal v ruke. Tak, povedal som si, a je koniec.
Tento článok je určený tým, ktorým sa táto vec prihodila, ostatní ho čítať nemusia.

Čítať ďalej: Oprava cteného Panasonicu 12-32

Instantná chémia

Polaroid 636 close-upPolaroid 636 close-up. Už ste niekedy fotili Polaroidom? Aj v tejto digitálnej dobe má Polaroid + Impossible čo ponúknuť. A tomu kúzlu okamžitej fotografie sa dá ľahko podľahnúť. Vytriezvenie príde keď si človek spočíta náklady. A aby to nejako ustál, povie si : aj tak to zato stojí.  ;-)

Čítať ďalej: Instantná chémia

Olympus XA2, malý to kamarád

imm014 14aAk niekoho zaujímajú moje fotografické Oldies, mám pre vás nejaké novinky. Aj keď vpratať do jednej vety slová Oldies a novinky sa môže podariť asi len mne.
Takže tento článok je o malom 35-ročnom Olympuse XA2.
No, chcel by som mať tie roky.

Čítať ďalej: Olympus XA2, malý to kamarád

Jeho veličenstvo pevná svetelnosť

 4090295Pevný objektív s vysokou svetelnosťou, ostrý, s aickým ostrením za dobrú cenu. Holý nezmysel?
Nie! Pre Nikon (ale samozrejme aj pre Canon) výrobcovia pripravili výborné pevné sklá za cenu, ktorá nikoho nezrujnuje.
Nikon AF-S 50mm f/1.8 G

Čítať ďalej: Jeho veličenstvo pevná svetelnosť